АктуалноГрадътЖивотЗдравеИзбор на редактораКултураНовиниОбразование в Пловдив

Агар арт: Да превърнеш стафилококовите бактерии в изкуство

Може ли някои от най-опасните за организма бактерии и микроорганизми да бъдат красиви и да се превърнат в изкуство? Отговорът на този иначе звучащ абсурдно за обикновения човек въпрос всъщност е положителен. Да, могат. Дори има стил в изобразителното изкуство, за който знаят и се посвещават само изкушените от медицина и най-вече микробиологията хора. Нарича се Агар Арт и в него гъбичките или стафилококовите бактерии например придобиват изключително красиви цветове и форми и на практика играят роля на бои върху платно, което в случая е така нареченият агар, представляващ хранителна среда за диагностициране на инфекции

Днес, в рамките на международния конгрес на USERN в Медицинския университет, стартира конкурс с Агар арт творби, сътворени от млади микробиолози. Агар арта всъщност е измислен от българския учен Росица Ташкова преди десет години и в момента се радва на огромно уважение и популярност в средите на микробиолозите. Преди десетилетие, Ташкова рисува с микроорганизми върху хранителна среда. Тя нанася бактериите с така нареченото йозе, което оръдието на труда микробиологията, но се явява и четката в Агар арта. След около 24 часа, когато влязат в добър контакт в хранителната среда, бактериите се оцветяват в зелено е се превръщат в коледна елха, а Росица Ташкова започва да разпространява този начин на рисуване.

„За около 24 часа слез нанасянето с йозе върху хранителната среда бактериите започват да създават цветни колонии и творбата става видима. Нужно е търпение, докато мине този процес, но то се отблагодарява на рисуващия. Днес ще се рисува върху кървав агар от 5% кръв, където бактериите ще се култивират. Гъбичките правят колонии в различни цветове, като ние така разпознаваме бактериите. Бактериите богат да бъдат полезни, но и много красиви“, разказа на място микробиологът проф. Мариана Мурджева.

Основният лектор в конкурса д-р Ташев показа рисунки на вълни от гъбички и цвете от стафилококови бактерии.

„Пренасяме изкуството в света на микробиологията с живи микроорганизми. Цветовете в микробиологията са за диагностициране, но в случая са изкуство. Творбите обаче оцеляват едва няколко часа, тъй като микроорганизмите загиват“, обясни д-р Ташев, след като показа техниката по рисуване с бактерии.

Рисунките, които днес ще сътворят с Ешерихия коли например, ще станат видими утре и ще бъдат показани във Фейсбук, като ще има и конкурс за най-добра Агар арт рисунка. Партньор на инициативата е компанията Ridacom.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

6 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина