Европейската столица на културата посрещна платна на един от най-скъпите живи художници
Иво Дернев
4-та степен по скалата на Герхард Рихтер ще тресе Пловдив от днес. Трусовете от изкуството на един от най-скъпите живи художници в света ще усещат до декември, докогато ще продължи гостуващата изложбата „Пътуване по света. Изкуство от Германия“. Европейската столица на културата посрещна четири големи платна на Герхард Рихтер, подредени на втория етаж в галерия Капана на Малката главна.
В творбите му тук той се фокусира върху рисуването като процес. Показва какво може да се направи с една картина, обясниха кураторите Матиас Флюге и Матиас Винцен. Работите на Рихтер са и единствените от пътуващата изложба, които са под специално защитно стъкло, тъй като стойността им е космическа.
Пловдивчани и гостите на града ще имат възможност да се срещнат с творчеството на някои от най-големите имена на немското и световно изкуство от XX век. 350 работи на около 80 творци са подредени в двете нови изложбени пространства- галерия 2019 и това на малката главна. На Гладстон публиката ще може да види по-съвременните автори, творили от 90-те години до днес. Тежката артилерия е в галерия Капана.
В 2019 силно впечатление правят двете работи на Георг Харолд. Пластиката „Планина от кокаин” и голямата му картина, рисувана не с бои, а с хайвер. „Въпросът, който художникът задава, е за цената на изкуството. Хайверът не може да се яде от платното, но това прави ли го по-евтин, значи ли това, че той не струва нищо. Или пък колко би струвала тази планина от кокаин, ако беше наистина кокаин. И каква е стойността й сега”, обясниха кураторите.
Публиката може да види още култовия Йозеф Бойс, легендите във фотографията Бернд и Хила Бехер, Матиас Хох, култовата за берлинското дада-движение Хана Хох, създателят на видео-арта Нам Джун Пайк и много други.
Какава ли трябва да е стойността на човек(в каква ли валута?) дори и да е художник, за да го определим като скъп, Иво Дернев?
И за това свалиха предишната изложба на Гладстон (минимализъм) три дни преди обявения срок.
Без обяснение и предупреждение( немските картини дошли по рано …).
Рядко може да видите на едно място толкова слабо „изкуство“ и куратори,които искат да убедят посетителите,че е ценно а не боклуци изкуствено представяни за ценни.Цялата изложба е отврат. Тези „творци“ са унищожители на съвременното изкуство.От тях е започнало пропадането на изкуството и навлизането на некадърници в храма на красотата.Да не забравяме,че те са били комунисти и са имали влияние в Бг арт пространството.Затова България няма нито едно световно име.Кича и бездуховните творби не са изкуство. Новите галерии започнаха с възможно най-слаби творби още с предишните изложби. Виждаме,че Пловдив няма добри куратори и изкуствоведи. Време е да се внесат от чужбина.