ЖивотЗабавление

Перлите на „Антим I-ви“ тънат в разруха

Трите скъпоценни камъка, добили формата на вълшебни сгради на улица "Антим I-ви", впечатляващи с архитектурата си, тънат в разруха. Стените им са олющени, парчета мазилка падат по земята, а загрижени граждани бележат опасните за преминаване места с червени балони, някои от които вече са спукани, но все още лежат на земята. Къщите са на павираната артерия в Сахат тепе с номера 10, 25 и 31, като само последната от тях изглежда обитаема.

Някогашната внушителна сграда, помещаваща се на номер 10 в момента по-скоро напомня руини от постапокалиптичен филм. Предната част на къщата е в меко казано окаяно състояние, а върху й е окачена табела, която предупреждава минувачите, че преминаването по бордюра пред адреса не е безопасно. Задната част на къщата е в още по-покъртително състояние, доколко успяхме да зърнем зад оградата. Към нея има 2 метални входни врати, едната е заключена, а другата- залостена с вериги. Живущи в района разказаха, че къщата е необитаема от много време насам.

Великолепното здание, издигащо се на номер 25, може да накара всеки ценител на архитектурата да заридае. Цели парчета от къщата, разположена на ъгъл, липсват. От нея висят кабели, има големи пукнатини в горната си част, които са ярък белег за безотговорното отношение към културните паметници в града ни. Великолепната тераса, която все още носи белега на някогашния аристократичен дух на града, е пред разпад. Стълбите, водещи към втория етаж на постройката, също са в лошо състояние и крият лицето от минувачите си с метална, олющена ограда. Звънец – има, хора не. Упорито опитвахме да открием към кого ни води този звънец, но хората от съседната къща споделиха, че никого не са виждали да влиза или излиза. Предполагат, че и тя е необитаема. А това цялото великолепие, което рони мазилка от скръб, рязко контрастира на модерните, измазани къщи от типа на новото строителство, които се помещават в съседство.

Последният адрес е  „Антим I-ви“ 31. Къщата видимо е стопанисвана. На фона на останалите две, на тази пердетата по прозорците не са изпокъсани. Входната врата е боядисана и са видими опитите за поддържане на архитектурното наследство на Пловдив, които за съжаление се оказват недостатъчни. Макар и в лошото състояние на фасадата, къщата е обитаема. Долната част на терасата е ремонтирана с дървени греди, които да не създават опасност за преминаващите по тротоара пешеходци. Даже дървената част е лакирана. От едната страна на къщата, обаче, мазилката липсва. Красотата на 1/3-та от стената е съблечена до тухли. И все пак пред входната врата има два звънеца. Позвънихме няколко пъти на тях, но никой не ни отвори. Силно вярваме, че хората, които обитават тази перла, са ангажирани през деня. Ще ги потърсим отново.

Под тепето започва да ви разказва истории за къщите по "Антим I-ви" и всички архитектурни шедьоври, скрити от погледа в сърцето на Сахат тепе!

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

11 коментари

  1. eeeeeeeeeeeeeeeee,само бля бля,и нашата къща се нуждае от ремонт,да заповядат да ми я ремонтират,а пък аз ще почерпя.Като живееш в такава къща трябва да можеш да я подържаш – това става с пари.Живея на пъпа на Пловдив – бля,бля,бля в полусрутена кочинка.Трябва да има закон -както има такъв за паметниците на културата ,така и за господата собственици на същите , да си подържат фасадите ,във вид приятен за окото и безопасен за главите ни.

  2. Щом се СПАСЯВАТ даже и обитателите на улица Антим Първи -вместо да КОЛОДРУМЯТ след като са ПОГРЕБАЛИ на канала и нахранили Расовите Комари- правете сметка доколко Пловдив стана необитаем под индж. Иб. ТОТЕВ, ИМПЕРИАЛист и под Режима БоБо2 и под кулТурския министър Рашидоолу Ефенди и под АКАДЕМИК БожоДим, проф ЮФ и тям подобни

  3. Причината не е точно в комунистите, а в маргинализацията на обществото след девети септември. Защото подобна маргинализация се случи отново след десети ноември. Когато унищожаваш елитите е така. Не е въпрос на идеология. И с Римската империя се е случило.

  4. Важното е пловдивчани, пловдивчанки и техните пловдивчанчета да има къде всяка сутрин да КОЛОДРУМЯТ, след като са ПОГРЕБАЛИ на „гребния“ канал -единствен, но само засега!– на път следобеда към СПОРТНИТЕ зали, каквито не липсват (и още идват, заделяйте от закуските си!). Внучките да му мислят как ще изплащат ситните заемчета …

  5. елементарна инициатива на сайта под альоша, разкажете историята на тези фамилии и родове построили къщите и пловдив, като не забравите да обясните че ако не беше дошъл комунизма сега тези къщи нямаша да имат такъв вид, собствениците им щяха да имат пари и да управляват държавата и града, ане някакви селяни наследници на комунистите като вас, да се упражняват вече 50 г

  6. Наясно ли сте, че общинарите обикалят и притискат собствениците на тези имоти с глоби и заплахи, за да ги поправят, а не вземат да бръкнат в бюджета и да съдействат на хората? Това е помощта, на която хората могат да разчитат – глоби!

  7. Pазказвате историята не тези къщи, a защо не поровите в Район „Централен“ дали няма пари, които са предназначени именно за такива паметници на културата, които обаче никога няма да стигнат до собствениците и като сте толкова загрижени за съдбата им, направете подписка … Нека бъдат отпуснати пари, за да бъдат възстановени, защото собствениците определено не разполагат със средства да ги поддържат, а камо ли да ги укрепят и възстановят.

  8. Така ще е , потрошиха милиони за зали със съмнителна полза ( даже някои са обрасли с бурени от многото ползване) раздадоха абсурдни разрешителни на разни лексита, а истинските архитектурни паметници падат в Пловдив, даже може и да претрепят минаващите….

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина