ЖивотЗабавление

На кого е Тютюневият град

Бившият италиански консул Пиетро Луиджи Гия притежава два от складовете с други италианци. Тяхна е и перлата „Кудоглу”

Роднини на Иван Чомаков имат дял от една от изоставените сгради на „Екзарх Йосиф”

Иво Дернев

Единият от складовете на Гия на "Иван Вазов" и "Екзарх Йосиф"И другият- перлата КудоглуКакво ще е бъдещето на Тютюневия град? Това е въпрос №1 в дневния ред на Пловдив в последните десет дни. Преди да потърсим отговора обаче, трябва да установим кои са собствениците на тютюневите складове в ансамбловия паметник на културата. Под тепето успя да намери информация за много от тях, или поне тези, които попадат в основното каре на тютюневия град. А там, в списъците на институциите, фигурират много интересни и познати имена.

Започваме от може би най-важната и знакова сграда, перлата на зоната- складът на Кудоглу. Тя е собственост на дружеството „Р.И.П.А.”, в което съдружник е бившият италиански консул Пиетро Луиджи Гия. Другите двама във фирмата са братята Паоло и Рикардо Каральо, с които се свързва голямата компания „Електро плюс”. Гия пък е част от огромна плетеница от дружества, с десетки различни съдружници, сред които и настоящият италиански консул Джузепе ди Франческо. „Р.И.П.А.” е в съсобственост и в другия голям и знаков склад- този на „Иван Вазов” и „Екзарх Йосиф 13”. На същия адрес като съсобственици изплуват куп меко казано екзотични имена, за които нищо не се открива в търговския регистър- Пнина Давид Мор, Виктория Ницхйя Алкалай, Ювал Сас, Меир Давид Бен Шушан, Офер Сас, Роза Йосиф Папо, Ронен Арие Аройо, Ронен Сас и Красимир Застругов. Този склад буквално е лепнат за Кудоглу, като най-вероятно идеята на собствениците е в един момент да слеят имотите и да строят гигант там. Говори се, че те гледат на сградите просто като имоти и нямат никакво намерение да запазват паметниците на културата, а това личи и от състоянието, до което са докарани те. Това е резултат от никаква грижа и поддръжка постройките, което би следвало да е тяхна отговорност. Говори се още, че двата „парцела” (слагаме кавички, тъй като за нас не са парцели, а история) са предлагани на „Осрам”, които ще изграждат база в Пловдив и които, по наша информация, работят пряко със собствениците на печалния вече склад „Ориента” на улица „Одрин 8”. Случайно или не, именно Фабрицио Алемано е продал двата склада на Гия и компания в преден период. На този етап обаче от„Осрам” са решили да инвестират на друго място под тепетата- в имот на Карловско шосе.

Сградата с участието на ЧомаковиПак на „Иван Вазов” и „Екзарх Йозиф” се издига и единственият реновиран отвън, но мъртъв отвътре тютюнев склад. В собствеността там са забъркани интересни имена. Фигурират братът на бившия кмет Иван Чомаков- Георги Милков Чомаков, както и друга негова сродница- Петрунка. В собствеността фигурира и фирма Комсо, в която участие са имали Благой и Йордан Каймаканови. Това на практика доказва и връзката между Иван Чомаков и Венци Каймаканов от времето, в което първият бе градоначалник, а вторият шеф на „Юрий Гагарин”. Днес Комсо е в активите на „Т-КОМ”, в която съдружници са Александър Трендафилов, Григор Гяуров и Боряна Славова. Във въпросният склад съсобственост има и бизнесменът Валентин Благоев, с неговата „Валинвест 99”.

Събореният преди близо половин година тютюнев склад на „Г.М. Димитров 27”, днес собственост на йорданския бизнесмен Халеб, като преди това е бил на заличения търговец „Минтекс”. Складът на същата улица, но на №29, е собственост на Галакси Инвестмънт Груп. По-надолу по същата улица, близо до съборения „Ориента” , е складът на Бойка Петрова Шишкова- Лалова и Ася Петрова Шишкова. Двете дами са регистрирани в София.

Двата склада, които излизат от основното каре на тютюневия град- тези на бул. „Христо Ботев” имат десетки съсобственици,вероятно реститути. Повечето от тях не фигурират в търговския регистър като управители или съдружници във фирми. Само в сградата на адрес №55 собствеността си делят общо 24 души. Складът на №51 пък има 8 съсобственика, половината от които живеят в София.

Ясно е кой е собственик и на новата стъклена сграда, която се появи на мястото на склада на „Цанко Дюстабанов 63”, съвсем между Автогара Юг и Бетонния мост. Тя е на „Блек Сий Инвестмънт”- дружеството на Веселин Чипев, който купи Кепитъл Сити Център преди години.   

Това е картинката в Тютюневия град- раздробена, проблематична, абсолютно мъглива. Тя разкрива някои интересни връзки в миналото, някои настоящи такива. Но нищо повече. Решенията тепърва трябва да се взимат. Няма информация дали някой от собствениците на складове, изброени по-горе, има конкретни намерения към сградата, която притежава. Няма информация и дали някои от тях би мислил в посока съвместни действия с общината и опит за запазване на архитектурната и културно-историческа стойност на собствеността си. Само времето ще покаже. То, времето лети, а до 2019-та останаха… по-малко от три години.Кадър от улица "Иван Вазов", коментарът е излишен

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

11 коментари

  1. Първо научи български, моето момче, и после давай съвети.
    За справка: пише се сграда, а не зграда…Затова сме на тоя хал, много неграмотници със самочувствие се навъдиха, та даже и на власт дойдоха.

  2. на последните 2 снимки има едно игрище на което си прекарах детството. яд ме е че са занимарени толкова тези згради но предпочитам да се бутнат и построи нещо от колкото да стоят така и да се саморазрушават

  3. няма никакво градоустройствено планиране. сградите са все по-грозни, изкълчени и цветни. една с една не си подхождат. не се спазват изискванията за ограничение на височината. по хълмовете са накацали едни грозни, модерни стъклени мавзолеи, които се виждат отдалеч. никакво мислене за запазване на знакови места и „висти“. сега е момента този главен архитект да бъде изметен, и да дойде някой, който има цялостна естетическа визия за града.

  4. Качете се на младежкия и вижте на какво е заприличал Пловдив… мъка за окото в архитектурен и градоустройствен план , гл. архитект на града трябва да бъде подведен под отговорност за това!

  5. европейската комисия я излъга лично кмета инж. Тотев. Излъга, че това ще бъде квартала на трансформациите и градските мечти…ама който лесно приказва, лесно и бута…
    между другото, историята на един град не е частна собственост. който купува историческа сграда, трябва да е много наясно със задълженията си по опазване и поддръжка, иначе да си купи парцел покрайнините и да строи ако иска 100 етажен хотел.

  6. неучудения, тъпите ти помияри доста ше се опулят като разберат ,че няма да могат да бутат и строят наволя…поне вече няма да е толкова лесно

  7. А а а а а а а този който даваше интервю сутринта по телевизията – арх.П.Костадинов лично е разрушил малко складове за да направи на В.Чипев едно черно кюмбе!!! Ко100на 100тъй прайш а? Ша говорите ми вие Въън!!!

  8. е какво стана бе ивчо, разбра ли най-после с твоите приятелчета комунисти и соросоиди слуги на америка за българия че тези складове са частна собственост. сега питам пак – кой излъга европейската комисия че от чуждата собственост щяло да стане тютюнев арт град? – това са педалчетата от софия и веска травестита

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина