ЖивотНовини

Църквата отбелязва Кръстовден

Една от легендите разакзва за царица Елена, която посещавайки светите места в Палестина, открила Кръста на Голгота

Православната църква отбелязва днес Кръстовден. За християнския празник съществуват няколко легенди, които ще ви представим. Една от тях е за това, как Господ благословил земята чрез кръста и тя станала такава, каквато е днес.

През 313 г. император Константин Велики стоял пред вражеския Рим със значително по-малобройни войски, горещо се помолил на Бог и когато слънцето залязло, на небето се появил кръст с надпис: „С това ще победиш.“ После сам Господ се явил в съня на императора и му заповядал да направи знаме, подобно на кръст, и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си. И наистина, със силата на тези кръстове Константин Велики успрял да победи неприятеля.

За спомен за силата на кръста император Константин го направил символ, хранител на Рим. По-късно, в града издигнал и своя статуя, с кръст в дясната ръка и с надпис: „С този спасителен знак, свидетел на истинска храброст, освободих нашия град…“

13 години по-късно, на 14 септември, майката на император Константин царица Елена, посещавайки светите места в Палестина, открила Кръста на Голгота. Откриването му съвсем не било лесна работа. Много години минали, много неща се променили. Елена наредила да търсят около гробницата на Исус. Открили три кръста – двата вероятно били на разбойниците, разпънати заедно с него. Не знаели кой от трите е свещеният и довели една болна жена. Докоснали я и с трите кръста поред, но само от един тя оздравяла. Когато покрай кръстовете минала погребална процесия, решили отново да потърсят чудотворната сила. Поставили поред кръстовете върху ковчега и от истинския кръст мъртвецът се раздвижил и възкръснал.

Вече нямало никакво съмнение. Такова чудо можел да стори само кръстът, на който разпънали Исус. Прииждал отвсякъде народът на Йерусалим, тичали, блъскали се, стремели се да се приближат към святата реликва. Епископът на града го вдигнал високо, въртял го в четирите посоки, а народът се кръстел и молел: „Господи, помилуй!“ Царица Елена заповядала на чудното място да бъде издигнат храм. Освещаването му станало през 335 г. и оттогава на това място се събирали всяка година хора от всички краища на света. В края на V в. за празника дошла и грешницата Мария от Египет.

След около триста години, през 614 г., персийският цар Хозрой завзел и опустошил Рим, откраднал свещения кръст, но само след четиринадесет години той отново бил върнат тържествено в Йерусалим.

В чест на тези събития, църквата посвещава четири християнски празника Въздвижение на светия животворящ Кръст Господен и извършва пок­лонение пред кръста четири пъти в годината: Кръстопоклонна неделя (третата неделя от великденския пост), Велики петък (преди Възнесение), 1 август и 14 септември (Кръстовден).

Имен ден днес празнуват: всички, които носят името Кръстю, Кръстьо, Кръстенa, Кристина, Кръстина, Кънчо, Ставри.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина