ЖивотЗабавление

Арх. Фърков изнамерил литография с Небет тепе от 1533г.

Илюстрацията е открита в Австрийския военен музей

Авторът на идейния проект за Небет тепе арх. Юрий Фърков изненадващо извади литография с визията хълма от далечната 1533г. Проектантът се добрал до изображението и го препратил към общинската администрация, която кандидатства за финансиране по Норвежката програма за реконструкция на сакралното място. Гравюрата е на холандския художник-пътешественик Питер Кок. С находката се похвали кметът Иван Тотев, който твърди, че откритието е източник на информация, който може да се ползва в реконструкцията на Небет тепе. Тя дава представа как градът е изглеждал през 16 век. На нея ясно могат да се забележат цитаделата на Небет тепе и крепостта Пълдин, бастиона и 14-метровата кула, съществуването на която породи толкова много спорове напоследък. Не случайно в миналото името на хълма е било "Хълмът на стражите", коментира градоначалникът.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

14 коментари

  1. виж цялата картина във в. Марица. Гледната точка е от Изток. Ситуацията от това време е различна от сегашната. Освен това изображението е обобщено, а не точно. Вижда се Джамбазтепе- твое ляво и Небеттепе – твое дясно на картината.

  2. Къде точно е позицията на художника? Ако тя е там, където е източният край на панаира, защото пред хълма разпознавам река, то тогава къде са хълмовете на запад от Небеттепе, Бунарджика би следвало да е в „кадъра“, но го няма. Ако позицията на художника е южно от трихълмието, то тогава Небеттепе изобщо не се вижда, защото е от северната страна.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина