![пари заплати](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/10/pari.webp)
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор. Това показва Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация „Трансперънси Интернешънъл“.
България получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки и „сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната“. Страната ни е само преди Унгария от страните в Европейския съюз (ЕС), показват резултатите.
В контекста на Европейския съюз България продължава да изостава в сравнение със средното ниво. Най-големите предизвикателства за страната остават борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението, пишат още от „Трансперънси интернешънъл“.
В миналогодишната класация България беше на 67-о място с 45 точки, а в тазгодишната класация е на 76-о място с 43 точки.
Индексът измерва нивата на политическа корупция и показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие, обясниха от неправителствената организация.
Докладът показва, че повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена – 43 точки.
Тази година много страни са с най-лошото си класиране от десетилетие. Сред тях са както държави като САЩ и Франция, така също и страни като Русия и Венецуела.
„Трансперънси интернешънъл“ констатира, че 47 страни от 180 са отбелязали през миналата година най-лошото си представяне в борбата с корупцията, откакто неправителствената организация е започнала да използва сегашната си методология за оценяване през 2012 година.
„Нивата на корупция по света остават притеснително високи, като усилията за борба с нея отслабват“, предупреждава „Трансперънси интернешънъл“.
Неправителствената организация измерва възприятието на корупцията в публичния сектор, като базира резултатите на данни от 13 източника, сред които са Световната банка, Световният икономически форум и консултантски компании, предаде БТА.
В индекса страните са оценени с точки от нула до сто, като нула означава „изключително корумпирана“ страна, а 100 точки – „много чиста“ страна.
Средното ниво на корупция по света не се е променило в сравнение с 2023 година и е обозначено с 43 точки. Повече от две трети от всички оценени страни са получили по-малко от 50 точки.
С най-добро представяне и на първо място в класацията си остава Дания с 90 точки. На второ място е Финландия с 88 точки, а на трето – Сингапур с 84.
На последните три места са Венецуела с 10 точки, Сомалия с 9 точки и Южен Судан – с 8 точки.
Съединените щати са паднали от 24-о на 28-о място и имат 65 точки, като в миналогодишната класация са имали 69.
Франция също е загубила позиции – в миналогодишната класация тя беше на 20-о място със 71 точки, а сега е на 25-о място със 67 точки.