БългарияЖивотНовини

Данъкоплатецът връща студентски заеми

За 12 години държавата е върнала 10 000 697,71 лв. – сумата включва не само „лошите“, а и опростените кредити

1421 студенти и докторанти са взели кредити с гаранция от държавата, за да покриват разходите си за обучение във висшите училища в България, но не са ги върнали. Спрели са да погасяват вноските, задълженията са станали предсрочно изискуеми и държавата – като гарант – е била принудена да върне парите на банките с лихвите, съобщава OFFNews.

За 12 години – от 2010-та до края на 2022 г. – тези над 1400 души са натрупали 7 738 698,40 лв. предсрочно изискуеми кредити. Държавата е върнала 10 000 697,71 лв. Сумата включва не само „лошите“, а и опростените кредити. По закон се опрощават, и съответно се плащат от бюджета, и задълженията на починалите получатели на кредити с държавни гаранци – те са 43-ма; родилите/осиновилите второ или следващо дете (232-ма) и на тези, при които е настъпила трайна неработоспособност (17 души). Главниците плюс лихвите на опростените кредити са в общ размер на 2 261 999,31 лв.

Актуалните към 31 декември 2022 г. данни изнесе в доклад до Министерския съвет служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов. С него той мотивира проект на решение на МС за определяне размера на държавната гаранция за 2023 г. по Закона за кредитиране на студенти и докторанти. Министърът предлага да се запази миналогодишната сума, а именно до 40 млн. лева.

След като държавата плати задълженията на некоректните кредитополучатели, тя – в лицето на НАП – трябва да се погрижи да възстанови държавните средства от съответните хора. От тези 7,7 милиона лева обаче до 30 декември 2022 г. в държавния бюджет е възстановена по-малко от една трета от сумата: 2 204 562,94 лв. по информация на НАП, цитирана от Министерството на образованието и науката в отговор на въпроси от OFFNews.

Какво се случва с останалите дължими пари? Изискала ли е НАП всички суми, ако не – каква е причината за това? Зададохме тези въпроси на приходната агенция на 20 февруари и към днешна дата все още очакваме отговорите ѝ.

Студентското кредитиране при облекчени условия (държавни гаранции) бе въведено с цел осигуряване на равен достъп до висше образование. Чрез него финансовите затруднения не са непреодолима пречка пред желаещите да учат млади хора у нас. Кредитите осигуряват средства както за заплащане на семестриалните такси, така и за издръжка.

За 12-те години от него са се възползвали общо 22 088 души, а общата сума на кредитите им е 159 437 697.39 лв.

Системата на студентското кредитиране обхваща както 38-те държавни, така и 14-те частни висши училища у нас.

Право на кредит имат студенти и докторанти български граждани, граждани на друга държава в ЕС, от ЕИО или на Швейцария, които учат редовно, не са навършили 35 г., нямат друго висше образование от същата степен (бакалавър, магистър), нито друга докторска степен, не са отстранени и не са прекъснали обучението си.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина