МненияПод ножа

Архитектите в Пловдив за сградата на „Отец Паисий”: Това не може да се нарече реставрация

Считаме, че това не е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират сгради в историческия център на Пловдив, е позицията на КАБ

Учудваме се, че от една страна НИНКН е поставил изисквание за запазване на оригинала и в същото време е съгласувал проект, който го нарушава и променя, коментира гилдията

Архитектите от Пловдив излязоха със становище по повод разрушаването на паметник на културата на ул. „Отец Паисий”. Позицията си те заявяват след събрание на Съвета на районната колегия на КАБ. Те считат, че не това е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират важни сгради в историческия център на града и са категорични, че в случая не може да се говори за запазване на фасадите в автентичния им вид. Както и  че в никакъв случай те може да се използва думата „реставрация” в конкретния проект. Ето и пълната позиция на КАБ:

Внимателно изчетохме материалите, публикувани в пловдивските и национални медии  и естествено у нас възникват редица въпроси:
1.    Докога ще изчезват сгради в Пловдив, които създават идентичността и духа на града ни?
2.    Как би могло да се предотврати практиката през последните години на унищожаване, пристрояване, надстрояване и променяне на сгради от историческата тъкан, били те и паметници на културата от най-ниска категория?
3.    Не изгубва ли градът ни постепенно своята историческа идентичност?

Сградата на ул. Отец Паисий №13 е регистриран единичен паметник на културата с категория „за сведение” и е елемент от Групов паметник на културата. Проблемът се състои в това, че е съгласуван и одобрен проект, предвиждащ нейната пълна подмяна, което се вижда от снимките на същата сграда и визуализацията на проекта.

Новата сграда представлява модерна интерпретация  на оригинала и в никакъв случай не може да се нарече реставрация на сграда паметник на културата, независимо че категорията е „за сведение”. Сградата е разширена/пристроена/ с една ос, покривът е под 45 градуса, зад който има плосък покрив-тераса. Декоративните елементи  – пиластри , корнизи, капандури и цокъл на партера – са променени и различни от оригинала.Членението на дограмата е съвременно.

Със събарянето на сградата и преизграждането й със съвременни материали и технологии, не може да се говори за „запазване на фасадите в автентичния им вид”.

Учудваме се, че от една страна НИНКН е поставил изисквание за запазване на оригинала и в същото време е съгласувал проект, който го нарушава и променя.

В световната практика под „автентичен вид“ се разбира не само запазването на геометрията и декорацията на една сграда, но и съхранението на материалите като градеж и детайл.
Считаме, че това не е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират сгради в историческия център на Пловдив.
 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. Все пак това е същото безхаберно министерство, което в съгласуването на плановото задание за Цар Симеоновата градина записа „Никакви нови водни ефекти!“, а после одобри проекта с най-невиждания дубайски мега-артакцион – градска къпалня „Синята лагуна“…

  2. Няма да се изненадам, ако и в този случай има разминаване между проекта на НИНКН и представения пред общината..или нещо от сорта. Разруши ли се фасадата, няма как да се реставрира, защото просто няма да е вече автентична! В такъс случай се прави копие. Тук и копие няма, а модерна интерпретация.

  3. Уважаеми господа, вместо да си губите времето с излишни становища, които водят до НИЩО, започнете да отнемате пълната проектантска правоспособност на такива проектанти. Всичко друго би означавало, че действате проформа. Като начало пишете имената на „архитектите“-лакеи, сътворили този мутробарок.

  4. Корумпираните прасета от общината и кметството защо мълчат като бити педерасти..??!! Явно схемата е една и съща – който и „инвеститор“ да си хареса паметник на културата в града и реши да “ реставрира“ – просто трябва да съгласува нещата с пачките и опааа – един ден се събуждаме от ломещи багери, чукове и прахоляци…

  5. кЪСНО Е ЛИБЕ ЗА КИТКА, КЪДЕ БЯХА ДО СЕГА КАБ И САБ?
    Да се направи нов проект от добър архитект, а този Щерев да започне да работи в някой колектив, за да усвои занаята.Той има и една много смешна сграда с милион чупки, ъгълчета и наклончета/ архитектурна салата/.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина