ЗдравеПУЛС

Посланикът на Великобритания на гости у пловдивски семейства в риск

Ема Хопкинс похвали усилията на Пловдив в процеса по деинституализацията на децата

Посланикът на Великобритания Ема Хопкинс гостува на две пловдивски семейства в риск, които с помощта на здравни и социални работници са задържали децата си, а не са ги оставили на отговорността и грижата на институциите. Дипломатът  започна от Пловдив обиколка на българските градове, посветена на деинституализацията на децата, тъй като този процес върви изключително добре на наша територия. Тя посети Центърът за обществена подкрепа и болнично отделение за недоносени деца. След което похвали усилията на медици, общинска администрация и НПО сектора в тази сфера като подчерта, че резултатите от града под тепетата следва да бъдат давани за пример. А те наистина са добри, според статистиките. Близо 87 процента от децата с висока степен на риск от изоставяне от Болничното отделение за недоносени бебета в момента имат сигурна семейна среда благодарение на усилената работа с родителите.

Процесът с деинституализацията на децата предизвика сериозен интерес във Великобритания след излъчването на  документален филм на BBC за изоставените  деца в България. Институциите са лоши за децата.  Те се развиват най-добре в семейна среда, сред приемни или биологични родители. Това се случва тук благодарение на това партньорство между всички звена в този процес и това трябва да продължи, каза посланик Хопкинс.  

От Община Пловдив и фондация „За Нашите Деца“, по чиято покана под тепетата бе британският посланик, припомниха, че до 2025г. на територията на страната не трябва да има институции за деца в риск. Според проучване обаче, едва пет процента от хората в България са наясно с това. Огромен процент от тях пък не приемат наследниците им да делят една среда с деца с увреждания или от маргинализирани групи. Трябва да запознаем всички с проблема, да променим нагласите на обществото, подчерта зам.-кметът по социалните дейности Георги Титюков. От отделението за недоносени бебета пък подчертаха, че превенцията работи, тъй като хората започват да разбират, че не трябва да забременяват, ако не искат да задържат детето си. За три години нямаме нито едно дете, което да е пратено в дом, като изключим тези с увреждания, към които сме големи длъжници, каза д-р Диана Аргирова, началник на отделението по неонатология в МБАЛ-Пловдив.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина