Тютюневият град във фокуса на Архитектурен Форум Пловдив
Тютюневият град ще е във фокуса на тазгодишния Архитектурен Форум Пловдив, организиран от регионалната колегия на Камарата на архитектите в България. Събитието ще се проведе в рамките на близо 40 дни- стартира на 10 септември и ще бъде закрит на 20 октомври и ще се състои в 4 отделни модула. От тази година той вече е част от Културния календар на Пловдив и се подкрепя официално от Община Пловдив. Партньор в организацията е общинска фондация „Пловдив 2019“.
На форума традиционно се прави годишен архитектурен преглед на пловдивските архитекти и организират различни модули, които поставят и правят опити за решаване на проблеми в града ни.
Община Пловдив е сред институциите, която винаги е съдействала за провеждане на нашето събитие. Много спонсори се включват активно, подкрепяйки събитията на форума. С годините той добива все по-голяма популярност и значение за града ни, обобщават организаторите от КАБ.
Събитието се открива с изложбата, която е традиционен годишен преглед на най-новите проекти на пловдивските архитекти. Основната тема „Тютюневия град” е включена в другите три панела на форума, като с най-голям интерес се очаква архитектурния конкурс. Поводът за него е разрушаването на тютюневия склад на „Одрин 8”, а темата е за сблъсъка между частните инвестиционни интереси и адекватното опазване на „тютюневия град“ като групова ценност.С конкурса се търси форма на диалог между адекватно опазване и инвестиционни намерения, в който диалог културната идентичност на „тютюневия град“ да е основен актив и за двете страни. Целите са провокиране на интерес и ангажираност към опазването на „тютюневото“ наследство на широк кръг граждани от различни сфери. Но основна цел е на база на направените професионални предложения да се изведат насоки и направления, които да бъдат предоставени в подходяща форма на община Пловдив.
В рамките на Форума е предвидена и лектория. Тя ще се проведе в Дома на културата на 19 септември от 16,00 до 20,00 часа. Ще вземат участие 4 лектора от различни области, свързани с адаптацията и ревитализацията на исторически сграден фонд. Всеки един от лекторите ще направи изложение в рамките на 30мин. Накрая ще се проведе дискусия. По време на лекторията във фоайето пред залата в Дома за култура, ще се проведе изложение на фирми, които предлагат материали, използващи се при адаптации, реставрации и реконструкции на сгради, които представляват ценен сграден фонд. На финал, на 5 октомври на Главната ще бъде подредена изложба на проектите от архитектурния конкурс „Тютюневият град на Пловдив- идентичност, обновяване, приобщаване“