ИзбориНовини

Обсъждат ареста на Борисов в Европейския парламент

Задържането на бившия премиер Бойко Борисов на 17 март ще бъде обсъждано от Европейския парламент в сряда, на 14 септември, пише Дневник. Обсъждането предстои часове след годишната реч на председателя на Европейската комисия за Състоянието на Съюза – ключовото политическо събитие в ЕС.

Точката е включена в дневния ред като „Разискване по актуален въпрос по искане на политическа група“ по настояване на ЕНП, в която членуват евродепутатите от ГЕРБ.

ЕНП се възползва от точка в правилника, която дава възможност на парламентарните групи периодично да внасят теми „от основен интерес за политиката на ЕС“, за чието обсъждане не е необходимо съгласието на останалите политически сили.

Дискусията, която ще бъде проведена в присъствието на Европейската комисия и Съвета на ЕС в сряда следобед в Страсбург, е озаглавена „Незаконно задържане на опозиционен лидер в България“ и няма да бъде последвана от позиция на парламента.

Реакции от Европарламента

„ГЕРБ и Бойко Борисов се възползват от членството на партията в голямата формация на ЕНП, за да прокарат в Европейския парламент тема, която ще им помогне в изборите на 2 октомври. Това противоречи на неписаните правила в Брюксел европейските институции да се въздържат от влияние – пряко или косвено, върху предизборните кампании, които са в ход“. Това заяви пред „Дневник“ евродепутатът от групата на „Социалистите и демократите“ Елена Йончева.

Радан Кънев, който също е част от ЕНП, но представлява „Демократи за силна България“, изрази очакване дискусията да се окаже „предизборен дебат, опит за използване на Европейския парламент за реанимиране на кариерата на г-н Борисов“.

„Това би било тъжно, защото проблемите пред правовата държава в България са съвсем реални. И смисъл от дебат има, доколкото всеки европейски гражданин, дори Борисов, следва да се ползва от презумпцията за невиновност. Върховенството на правото е достояние на всеки европеец, дори ако общественото мнение, със сериозни основания, е убедено във вината му, както е в случая“, заяви Кънев пред „Дневник“.

Елена Йончева напомни, че ГЕРБ вече е правила опит да предизвика дебат в Страсбург по задържането на Борисов през пролетта, но не е успяла да събере подкрепа и затова „трябваше да прибегнат до процедурен трик, за да вкарат точката в дневния ред“.

„Показателно е, че Европейският парламент не констатира системен проблем в България, защото дискусията няма да бъде последвана от резолюция“, заяви евродепутатът, която е един от инициаторите за приемане на резолюция на Европарламента в подкрепа на протестите срещу правителството на Борисов през 2020 г.

Тогава Европейският парламент излезе с остра позиция в подрепа на протестиращите и поиска съществени реформи от правителството на Борисов.

„Добрата новина е че дори ЕНП видя нуждата от дебат за правовата държава в България – преди две години не можах да ги убедя, че проблемът не е е партиен, а много по-дълбок“, каза във вторник Радан Кънев, който е съинициатор за резолюцията от 2020 г.

Предисторията на дебата „Борисов“

В началото на април парламентарната група на ЕНП направи друг опит за привличане на вниманието към случая със задържането на Бойко Борисов като изпрати писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, също член на ЕНП.

В него се казваше, че „задържането на представители на опозицията поставя под въпрос демокрацията и върховенството на закона в България“.

В писмото, подписано от председателя на групата Манфред Вебер (ЕНП, Германия), председателят на Комисията по бюджетен контрол в Европарламента Моника Холмайер (ЕНП, Германия) и координаторът на Групата на ЕНП в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Йерун Ленарс (ЕНП, Нидерландия), пише, че „действията на полицията вероятно нарушават множество процедури от Наказателно-процесуалния кодекс на България“.

„Притеснени сме, че опитът за замесване на Европейската прокуратура в тази вътрешнополитическа борба, включваща злоупотреба с правни и административни ресурси, може да повлияе негативно на общественото доверие в Европейската прокуратура и да подкопае текущите и бъдещи разследвания“, се казва още в писмото от април.

През март Холмайер и Ленарс бяха в София на проучвателна мисия от ЕНП и се срещнаха с потърпевшия лидер на ГЕРБ, с главния прокурор Иван Гешев, с тогавашния премиер Кирил Петков и с вътрешния министър Бойко Рашков.

След това Холмайер заяви, че задържанията на Борисов, на бившия финансов министър Владислав Горанов и на бившия директор на пресслужбата на правителството Севдалина Арнаудова, и обиските в домовете им, „не са били в съответствие с българското законодателство и с върховенстовото на правото“.

„Не искаме да политизираме борбата с корупцията, но една политическа сила в правителството се опитва да унищожи опозицията и да каже, че предишното правителство е виновно за корупцията“, увери тогава Холмайер.

В края на август Софийският административен съд отмени като незаконосъобразна заповедта за ареста на Бойко Борисов и нареди на СДВР да му възстанови разходите по делото от 480 лв.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина