МненияПод ножа

Сега и новите рейсове са виновни за забавянето на модерния градски транспорт в Пловдив

Превозвачите инвестират в нови автобуси, а общината се хвали с качествена транспортна услуга

Електронните табла хем работят, хем не подават точна информация

Кога порочният кръг ще спре да цикли и ще се превърне в спирала?

Таня Кънева

Свързват 85 нови екоавтобуси със системата за управление на градския транспорт, това е причината част от рейсовете да липсват на електронните табла. Такова обяснение дадоха от общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта“ за ситуацията. Дни наред електронните табла по спирките на масовия градски транспорт хем работят, хем не подават точна информация. Ако през спирката минават 11 линии, то половината не се обявяват на таблото.  

Качеството на транспортната услуга, предоставена на жителите и гостите на Пловдив, непрекъснато се повишава, информират от ОП „Организация и контрол на транспорта“. През последната година транспортните оператори извършиха значително обновяване на подвижния си състав, въпреки че съгласно договорите си превозвачите нямат подобен ангажимент. През 2016 г. в масовия обществен пътнически транспорт на Община Пловдив са въведени 85 автобуса с екологичен клас на двигателите Евро 6 “ – това е буквален цитата от прессъобщение на Община Пловдив. Излиза, че превозвачите инвестират в нови автобуси, а общината се хвали с качествена транспортна услуга.

От друга страна тези инвестиции пречат на реализацията на така наречения Голям транспортен проект в неговата цялост.  От текста на съобщението става ясно още, че предстои новите автобуси да се оборудват с елементи на системата за управление на градския транспорт, а това бави допълнително електронната система.

От общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясняват , че това е и причината към настоящия момент информацията за тези нови коли по различните линии да не е налична по електронните табла на спирките.

Изцяло подменени с нови са превозните средства по линии №16, 44 и 116, обслужвани от фирма „Меритранс – 2002” ЕООД, както и по линии №6 и 99 на „Автотранс – 2000” ООД. Нови автобуси се движат и по автобусни линии №1, 7, 37 и 66, възложени на „Хеброс бус” ООД. Подменен бе и автопаркът, обслужващ линия № 20, изпълнявана от „Пълдин бус” ЕООД. По линии № 9 и 25, обслужвани от „Автобусни превози Пловдив” ЕООД, също са включени нови автобуси.

На фона на това припомняме, че преди година 65 нови рейса тръгват по 8 автобусни линии. Само преди дни фирмите, чийто автобуси бяха оборудвани за електронното таксуване и следене на трафика през пролетта на 2016-а се явиха на нов конкурс. По него в момента тече обжалване. Кандидатите, които не бяха допуснати:  "Комексмаш – Васил Пиронков" ЕООД, регистрирана в Асеновград, и две пловдивски фирми – "Емилия" и "Дрита" са подали жалби в Комисията за защита на конкуренцията и са поискали обществената поръчка за 13-те линии в Пловдив да бъде спряна. Става дума за маршрутите № 1, 66, 7, 15, 29, 37, 222, 6, 18, 99, 16, 44 и 116. Те се обслужват в момента от фирмите "Хеброс бус", "Автотранс Чолаков" и "Мери Транс", но договорите изтичат през май. 

Не само инвестициите на превозвачите в нови автобуси и обжалването на недопуснатите до конкурс нови играчи завъртат центробежните сили на порочния кръг. Зациклянето е факт и заради един друг проблем, който може да се окаже поредната „административна дупка“.

Проблемът идва от условията на обжалваната поръчката. Успешните кандидати трябва да посочат прогнозна цена за извършване на услугата. Обаче от Община Пловдив не са оповестили начина за разплащане с превозвачите по променената методика. Превозваческите фирми нямат такава информация защото такава цена не е договорена, твърдят те. Шефовете казват, че не са наясно на каква база да изготвят офертите си за участие в конкурса. Знае се само, че според „реализирания“ проект „Модернизация и устойчиво развитие на масовия градски транспорт“ всички приходи от продажбата на билети ще постъпват в общинската хазна, заедно с държавната субсидия за непечелившите линии и преференциалните пътувания, а общината-възложител ще плаща на фирмите на изминат километър.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина