Изпод тепетоМнения

Какво стана ясно от днешната среща за Пловдив 2019

Последно: 6,5 млн лева за Пловдив 2019 са дошли в бюджета на Общината

Дошли и съответно – отишили за инфраструктурни проекти, основно за Зоопарка

Трябва да се промени постановлението на МС за държавното финансиране

Чужденци събраха на една маса държавата, местната власт и Фондацията, за да решат двата основни проблема – парите и приоритет ли е ЕСК за България

Таня Грозданова

Без предварително обявяване и закрита за медиите, така се случи дългоочакваната среща ЗАЕДНО на държава, местната власт и фондация „Пловдив 2019“.

Дискусията бе определена като „Срещата на бъдещето“ от всички, които милеят за успешното представяне на Града на тепетата след 18 месеца като Европейска столица на културата. В същото време министър – председателят я написа като „работна“, а заради нея дори бе изместен началният час и мястото на провеждане на откриването на голямата Международна археологическа конференция в Пловдив.    

Голямо е  учудването от това, че основни инициатори на събитието се оказаха чужденци, които явно повече милеят за имиджа и културата на страната и града. Именно чуждестранни дипломати и представители на фондация „Америка за България“ са причината държавата, местната власт и Фондация 2019 да седнат на една маса. Това е поредно потвърждение, че комуникацията по веригата куца.

Водещата на срещата обяви два основни проблема за решаване пред участниците: държавното финансиране и е ли Пловдив ЕСК 2019 общобългарски приоритет.

По първия проблем се доби някаква яснота от репликата на Борисов към Светлана Куюмджиева: „Няма защо да се тревожите за тези 20 млн. Те ще бъдат отпуснати законно и прозрачно.“

След срещата подробности по темата даде и бюджетникът на държавата Менда Стоянова: „Аз нееднократно съм ви казвала, че за да се получат парите за ЕСК, има нормативен проблем. И той се състои в това, че българските закони не дават възможност на държавата да финансират община за друго освен за капиталови или инвестиционни разходи. Поради тази причина се търсеше вариант в парите, които са предвидени за държавно финансиране в размер на 20 млн. евро и са предвидени за събития да бъдат инвестирани или дадени чрез Министерството на културата. Проведоха се няколко работни срещи. В крайна сметка специалистите прецениха, че това ще е изключително трудно и тромаво и няма да свърши работа. Затова, всички се обединихме около идеята да се направи промяна в постановлението, което е още от 2014- та година за начина, по който ще участва държавата, а именно парите от държавата да бъдат преведени на Общината за конкретни културни-инфраструктурни събития, които са част от многогодишната финансова рамка на програмата и са описани в тази многогодишна финансова рамка в специална таблица.

За да се случи това в сряда или следващата сряда общината трябва да подаде в рамките на тези 10 млн. евро конкретните културни-инфраструктурни проекти, които ще бъдат финансирани. И тъй като говорим за смяна на целта на финансирането от събития към инфраструктура, ще настояваме в постановлението сумите да бъдат изтеглени за 2017-та и 2018-та година.“

От изказването стана ясно, че рефренът на финансовия министър Владислав Горанов от последните месеци на 2016-а „парите са ви дадени“ е абсолютно верен. Припомняме, думите му от декември по време на парламентарен контрол: „Решението за отпускане на целева субсидия на Община Пловдив за инициативата „Европейска столица на културата” се изпълнява. Предвидените в програмата средства за реализирането на дейностите за сметка на средствата от държавния бюджет, за периода 2015-2016г., кумулативно са в размер на 4 млн. лева. Това е безспорно. По предложение на Министерство на финансите, Министерски съвет с Постановление 81/2015г. и Постановление 46/2016г. е предоставило допълнителни средства по бюджета на Община Пловдив в общ размер на 6.5 млн. лева, с които да бъдат изпълнени ангажиментите на общината, свързани с инициативата „Европейска столица на културата” през 2019 г.”.

От последвалите уточнения на Менда Стоянова се разбра още, че 4 млн.лева от пратените средства са отишли именно за проекта по изграждане на Зоопарк в Пловдив, за който следствени са кметът Тотев и заместникът му Димитър Кацарски.  

За тоталната законова каша Стоянова заговори за пръв път по време на подготовката на изборите миналата есен.

Ако приемем, че решението за прегласуване на постановлението и спешното внасяне на проекти до идната сряда от страна на Общината ще реши проблема с държавното финансиране, то така първият, поставен на днешната среща въпрос, ще отпадне.

Не стана ясно обаче и никой от представителите на държавата в Малката базилика не го каза в прав текст, дали Пловдив 2019 е приоритетен културен проект за цяла България или само пловдивчани го чувстват като такъв?!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Е така де, има още за крадене. А като са били в Малката базилика, дали им е направило впечатление чалгарското име на спирката “ Папараци“?! Нищо, че Малката базилика е точно на гърба на спирката. Ама то каквито управниците, такава и културата братче

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина