Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е отказала да плати и е поискала болници да ѝ възстановят неправомерно получени от тях суми за общо 24 965 000 лева за миналата година. Това съобщи управителят на Здравната каса Станимир Михайлов, предава Mediapool. Една част от сумите са отказани за плащане, а около 14 млн. лева касата си е поискала обратно от болниците. Сумата е изискана на база на извършени проверки в лечебните заведения, като Михайлов очаква тя да се увеличи след приключването им.
Поисканата от НЗОК сума е нищожна на фона на преразхода от 500 млн. лева за болнична помощ през 2024 г. През миналата година, след като Конституционният съд отмени лимитите на болниците, те започнаха да отчитат ударно дейност и в резултат „усвоиха“ половин милиард лева над планирания им бюджет от 3.5 млрд. лв, т.е. над 4 млрд. лв.
Изпълнението на бюджета на НЗОК до последно бе на ръба и фондът използва всичките си буфери, за да може да се разплати с болниците, като 146 млн. лв. от т.нар. „надлимитна дейност“ бяха прехвърлени да се плащат през 2025 г., за което също няма планирани средства в проектобюджета за тази година.
Освен това, стъпвайки върху раздутия брой хоспитализации от миналата година, през тази са планирани нови 2.3 млн. хоспитализации, колкото са били отчетените през 2024 г. През миналата година хоспитализациите се оказаха с 200 000 над планираното.
Стремеж да се хоспитализират повече пациенти
Проверките са въз основата на анализ на НЗОК, който установи, че с увеличаването на болниците се наблюдава стремеж те да хоспитализират повече пациенти, които биха могли да се лекуват и в извънболничната помощ. Същевременно с това лечебните заведения „преувеличават“ патологията на пацинетите, за да ги лекуват по по-скъпи пътеки. Имало пациенти, приемани по 15-20 пъти годишно в болница, а един пациент бил хоспитализиран рекордните 39 пъти в столична болница.
„Големият брой нови лечебни заведения води до привличането на пациентите от доболничната към болничната дейност, защото това са търговски дружества и те се стремят да отчитат по-скъпа дейност, за да получат повече пари от НЗОК“, коментира Михайлов.
Според анализа на НЗОК може да се направи „обосновано предположение за засилена патология при отчитането на определени клинични пътеки“, т.е. наличен бил стремеж да се отчита лечението на пациентите по по-скъпи пътеки, отколкото всъщност трябва да бъде. „Практически това означава, че НЗОК се източва“, каза Михайлов.
Управителят на НЗОК коментира и темата с вписването в електронната система на болнични легла, които практически не съществуват, но по тях е отчитана медицинска дейност. Според него това е по-скоро грешка от страната на няколко РЗОК в страната, а не умишлена злоупотреба.
„Става дума за около 700 легла и медицинска дейност за около 500 000 лв. Тази сума обаче ще бъде върната в касата“, поясни Станимир Михайлов.
Той отказа да назове лечебни заведения, които са злоупотребили с парите на НЗОК, защо все още се правят проверки, но такива имало както в София, така и в Плевен, Пловдив, Благоевград и т.н.
„Има заведени дисциплинарни производства, ще бъде потърсена отговорност от виновните и такава ще бъде понесена“, заяви още шефът на касата.