Отмяната на решението да не се извършва оценката създава правен прецедент
След тригодишна съдебна битка, сдружение „Граждански контрол – защита на животните” * окончателно спечели делото срещу Община Пловдив и РИОСВ – Пловдив за липсата на екологична оценка за изменението на общия устройствен план (ОУП) на града. Става въпрос за защитени зелени площи, на която територия се предвижда изграждането на дублиращ гребен канал с хотели, водни атракции, спирки на градския транспорт и паркинги. Новината разпространи , председателят на неправителствената организация Георги Сербезов.
Той поясни, че Върховният административен съд потвърждава, че решението на РИОСВ- Пловдив не е мотивирано по адекватен начин, защото проектът за изграждане на Втори гребен канал не е коментиран по същество. Екодирекцията не е спазила задължителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, според които изменението на ОУП изисква подробна оценка на очакваните негативни въздействия върху околната среда и биологичното разнообразие. Без конкретна обосновка РИОСВ – Пловдив декларира липса на очаквани трайни негативни въздействия върху защитени видове и територии, както и липса на кумулативно въздействие от други проекти.
Георги Сербезов изтъква, че върховните съдии подчертават, че изменението на устройствения план, който позволява до 80 % застрояване на зелените площи около Гребния канал, ще доведе до негативно въздействие върху защитените зони „Река Марица” и „Марица Пловдив”, както и върху защитената територия „Нощувка на малък корморан” (една от най-ценните за вида в цяла България).
От организацията на Сербезов припомнят и заключенията на две технически експертизи, приети в хода на делото, че целта на изменението на ОУП е именно прокарване на нови инвестиционни намерения в близост до Гребния канал. Според вещите лица е недопустимо зелените площи в Пловдив да се намалят до 11 кв.м./жител, като 570 000 кв.м. храсти и дървета да се предвидят за изсичане. По този начин се потвърждава позицията на природозащитници, че смяната на ОУП застрашава съдбата на целия парк и най-големият бял дроб на Пловдив.
Междувременно, широко прогласеното от общината строителство на новия зоопарк е спряно за неизвестен срок и продължава да се разследва от прокуратурата. Сдружение „Граждански контрол – защита на животните” многократно е посочвало, че решението на Общинския съвет за промяната на ОУП също бе взето незаконно – с по-малко от изискуемия брой гласове, а разрешението за строеж на зоопарка също бе обжалвано пред съда.
Отмяната на решението да не се извършва екологична оценка за ОУП – Пловдив от последна съдебна инстанция създава важен правен прецедент. Върховните съдии признават правото на граждански групи и неправителствени организация да оспорват неадекватните решения на местните власти и да се борят за опазване на градската зелена система. Решението е от изключително значение в контекста на актуалните казуси, свързани с парка „Бедечка” в Стара Загора, застрояването на Морската градина във Варна и опитите да се унищожат зелените междублокови пространства в София.
*От 2014 г. група граждани и неправителствени организации от цялата страна водят дела срещу Община Пловдив и РИОСВ – Пловдив заради проектите за строителство на нов гребен канал и зоопарк. Каузата „Да спасим парк „Отдих и Култура“ спечели безвъзмездно финансиране по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство чрез проект „Участие за природа“ , изпълняван от Българска фондация биоразнообразие, екологично сдружение „За Земята” и Информационна мрежа Блулинк и по програма „Съгради промяна” с финансовата подкрепа на фондация „Чарлз Стюат Мот”, предоставена чрез фондация „ЕкоОбщност”.
Браво, Жоро!
Браво на Сербезов….