Братя Каральо възложиха на своя фирма изпълнението на аварийните мерки за съхраняване на фасадата на перлата в тютюневия град
Засега дейностите се извършват само с една вишка
Работници свалят естественото озеленяване от паметника на културата
Укрепват ли горелия миналото лято тютюнев склад на Кудоглу? Да, ако вярваме на информационната табела, окачена върху загражденията на улица „Иван Вазов” и сякаш старателно скрита зад контейнер за смет. Ако трябва да повярваме на очите си обаче, отговорът към днешна дата по-скоро е „Не”. Около перлата на тютюневия град привидно се случва нещо. Двама мъже с каски и работни облекла зачистват овъглени останки от огнената стихия, качени върху вишка. А край нея снове трети майстор с незнайна задача. До този момент обаче няма дори бегла следа от сложната и специфична метална конструкция, която трябва да съхрани реално фасадата.
Укрепваме, бе лаконичният отговор на наш въпрос от страна на един от работниците на място. Който нямаше особено желание нито да разговаря, нито да застава пред обектива ни. Двамата на вишката пък по същество направиха само едно нещо, видимо за окото- изкорениха и бутнаха самораслите растения на върха на склада Кудоглу.
От информационната табела се установява нещо твърде интересно. Че собствениците на паметника на културата чрез дружеството Р.И.П.А.- братя Каральо реално са възложили строителните дейности на себе си. Тяхна е фирмата изпълнител на проекта по аварийно укрепване- Енерджи- КА. Според табелата, строителната площадка е открита на 24 април, а планираната продължителност на работа е три месеца.
Припомняме, че фирма Р.И.П.А. ООД, собственик на тютюневите складове на ул. Капитан Андреев № 2 и ул. Екзарх Йосиф № 13, които на 19 август бяха разрушени от пожар, получи разрешение от Община Пловдив да обезопаси и укрепи оригиналните фасади на сградите. Това гласи прессъобщение на дружеството, касаещо горелите паметници на културата, единият от които е и перлата на Тютюневия град- складът на Кудоглу. Проектът за укрепване вече беше одобрен от Министерство на Културата и от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Как гаснат последните надежди за Тютюневия град четете в продължение по темата!