В Петното говорят за календара като начин на употреба и ракията в народната култура
Д-р Ангел Янков гостува в Пловдивско историческо общество
Историкът и етнолог доц. д-р Ангел Янков ще гостува на Пловдивско историческо общество на 14 декември, сряда, от 19 ч. в уютната сцена на клуб "Петното на Роршах” на ръба на Капана. Д-р Янков е директор на Етнографски музей Пловдив, автор на 3 книги и множество научни публикации. Модераторът Димитър Герганов и д-р Ангел Янков ще засегнат теми като календарно-празничната система и календарът като начин на употреба, ракията в народната култура – поява в нашите земи и обредни функции, гилдиите на Пловдив и как се става майстор, занаятите в нашия град и ролята на еснафите, и още много други интересни неща.
Д-р Янков ще ни разкаже за предизвикателствата пред управлението на Етнографски музей Пловдив, а също така за археологическите експедиции, в които е участвал из Родопите, Рила и Пирин през последните години. Ще си поговорим и за древни артефакти като мегалити, долмени и менхири обект на култови практики от нашите тракийски предци. Някои от тях се използват и днес от местните хора като целебни места за различни болести. Ще стане дума дори за един "лечебен" метеорит ситуиран в гробище. Приготвили сме ви богат снимков материал, обясни модераторът Димитър Герганов.
Етнографски музей – Пловдив само след няколко месеца ще отпразнува своя 100-годишен юбилей. Постоянната експозиция на музея представя традиционната култура на Тракия, Родопите и Средногорието от периода на Възраждането. Ето и някои от редовните събития, които се провеждат там: Международен фестивал на камерната музика, Нощ на музеите и галериите, Седмица на занаятите, Международно биенале “Майстори на карикатурата” и разбира се, Денят на майсторите, в който се възпроизвежда ритуала в неговия автентичен вариант, известен от епохата на Възраждането по повод църковния празник Свети Спиридон. На този ден се извършва посвещаване в майсторско звание (тестерлик) – връчване майсторски свидетелства на новите майстори в музея.
Сбирките на Пловдивско историческо общество са отворени за публика и всеки има възможност да зададе своите въпроси.