ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Студенти искат унифициран европейски лиценз по програма Еразъм

 

Национален форум "30 години Еразъм+" в Пловдив

Студенти, ученици и преподаватели от цялата страна излизат с конкретни предложения за подобряване на смятаната за най-успешна програма на Европейския съюз за образование, обучение, младежки дейности и спорт – програма „Еразъм +“. По повод 30-годишнината от нейното съществуване Пловдив е домакин на двудневен национален форум, организиран от българският евродепутат Светослав Малинов. Срещата се провежда в Дома на културата "Борис Христов", а целта ѝ е да се посочат постиженията на програмата в български и общоевропейски план и да се набележи бъдещото й развитие. Близо 30 млади участници в работен формат обсъждат своите предложения за подобряването на програма „Еразъм +“ през периода 2021-2027 г.

„Има много практични предложения и аз като евродепутат се ангажирам, да направя така, че те да стигнат от участниците във форума до Европейския парламент. Възможно е някои от тези предложения да видят бял свят в следващите години в европейско законодателство. Други касаят чисто организационни решения в самите учебни заведения,“- коментира пред журналисти в Пловдив евродепутатът от ДСБ Светослав Малинов.   

Студентите – участници в програмата, изтъкват необходимостта от подобряване на изискванията за мобилност при завръщането им в родината и признаване на положените изпити в чуждестранните ВУЗ-ове. Има учебни заведения, в които това е по-лесно и други, където не е точно така, коментира Малинов. Проблемът идва от автономията на университетите, но може да бъде преодолян с индивидуална подкрепа –индивидуални учебни планове по пропуснатото и индивидуални изпити извън редовните сесии. Няма общо правило за това, но могат да се обменят опит и добри практики, смята евродепутатът.

Българските студенти определят като сериозен пропуск в програмата липсата на унифициран европейски лиценз за преминатото обучение по Еразъм, тъй като не всички учебни заведения издават необходимите сертификати. Така студентите не могат да докажат допълнителното си обучение и придобитите умения. По думите на Светослав Малинов, това е сериозен пропуск на ЕС в действителност. Той изрази увереността си, че единният сертификат ще стане действителност още през следващия програмен период.

Европейска програма "Еразъм +" стартира през 2014 г. като продължение на програмите "Учене през целия живот" и "Сократ", и е с период на действие до 2020 г. В нея участват 28-те страни членки на ЕС заедно с Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Македония и Турция (т. нар. програмни държави). Някои дейности са отворени и към други държави партньори в света. Една от целите е да се насърчава изграждането на единно европейско образователно пространство за съвместна изследователска работа, иновации, икономически растеж, пазар на труда и между културен диалог.

Това е програма, която много хора свързват с ЕС и е разпознаваема. Тя е истинска инвестиция в бъдещето на младите хора, за мобилност, научен обмен, движение между университети, преподаватели и студенти. 

„Статистиката показва, че за 30 години около 9 мил. европейци са били участници в тази програма в различните формати. Това е изключителен успех. Общо 50 000 са българските участници – студенти, ученици, преподаватели. Време е и България да има своя сайт за програмата,“ каза още Малинов.

Участниците във форума, който продължава и днес, са предложили още да бъдат включени краткосрочни езикови курсове на съответния език в страната, която осъществява обмена и обучението. Това е много добра възможност за по-малките европейски страни, коментира той.   

Най – важно за бъдещето на Еразъм е, че има консенсус между всички държави в ЕС да остане и получи повече  финансиране за развитие.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина