БългарияПод небето

Англия си остава най-предпочитаната дестинация от страна на нашите кандидат-студенти въпреки Брекзит

Какво й липсва от България на 19-годишната Ния, която в момента е втори курс Advertising в University for the Creative Arts ( UCA) ?

Въпреки появилите се притеснения от страна на кандидат-студенти около историята с Брекзит, най-предпочитана дестинация сред тях си остава Великобритания и по-конкретно – Англия. В началото на месец юли 2018 г., министърът на образованието на Великобритания, Деимиън Хиндс, потвърди, че студентите от Европейския съюз, които започват своето образование по бакалавърски програми през 2019/2020 г. в университетите в Англия и Уелс, ще плащат същите такси като местните студенти. По този начин максималните такси на студенти от Обединеното кралство и Европейския съюз, ще бъдат на същата стойност, на която бяха и до този момент, а именно £9 250 на година за 2019/2020г.

Силвия Стоянова, координатор висше образование в агенция ЕДЛАНТА, споделя, че след като това потвърждение за студентските заеми е било оповестено, притесненията сред студентите веднага са се изпарили и тези от тях, които са имали резервен вариант, който да замести първото им желание – Англия, веднага са се отказали от него и отново са се насочили към дестинация номер 1.

Ще ви запознаем с историята на студентка, преминала през еуфорията покрай кандидатстването, вече трупаща опит в дестинация номер едно сред българските кандидат-студенти – Англия.

Ния е на 19 години. Завършила е Националната гимназия за приложни изкуства “Св. Лука” със специалност Рекламна графика и в момента е втори курс Advertising в University for the Creative Arts( UCA), Фарнам – Англия.

Как избра да учиш в UCA?

Знаех, че искам да уча реклама и по-точно креативната част от индустрията, като не желаех да се задълбочавам в маркетинга. Специалността, която UCA предлага, отговаря точно на изискванията ми – набляга се изцяло на творческия аспект на рекламата, като стратегията се учи във втори курс. Най-важни са идеите, които създаваш. Също така през втората година професорите те свързват с т.нар. “ментор”, който работи като “creative” в рекламна агенция. Той ти дава задачи и проекти извън университетските и всъщност представлява първият ти контакт в реалния бизнес.

Разкажи ни нещо интересно за първата ти година във Великобритания?

Първата година живях в общежитията на университета, което улесни контакта с други студенти извън моята специалност. Бързо се сприятелих със съквартирантите си и още първата вечер стояхме до 1 или 2 часа през нощта да си бъбрим, а през годината почти всяка седмица си правехме movie night с пица или китайско. През останалото време просто се засичахме в кухнята, сядахме да разменим няколко приказки за 10-15 минути, след което някой задаваше удачния въпрос “Хей, колко е часът?” и осъзнавахме, че са минали няколко часа, а в стаята ни седят недовършени проекти, дедлайнът на които наближава.

Англичаните са страшно мили – ако зададеш въпрос или поискаш помощ, винаги ще ти помогнат с усмивка. Топлото отношение, което намерих тук, със сигурност ми помогна да се адаптирам плавно към живота в друга държава. Както и ангажиментите в университета. Първата година мина изключително бързо, защото винаги имах нещо за правене. Общо взето, докато се осъзнаеш, предаваш последния проект за семестъра.

Поради тези два фактора не бих казала, че България ми липсва. Може би по-скоро ми липсват хората – семейство и приятели, но благодарение на технологията и интернета поддържам постоянно връзка с тях.

Какво ти дава специалността Advertising?

Следването на тази специалност изцяло промени начина ми на мислене, научих се да приемам света по по-различен начин. Разбрах, че вместо да се задълбочаваш в един проблем, по-добре е да излезеш от него и да го гледаш като страничен наблюдател или да го оставиш за малко и да го погледнеш след известно време с нови очи.

Имаш ли вече идея къде искаш да караш специализация?

Все още не, засега мисля да поработя малко в рекламната индустрия, за да я преценя за себе си и след това да реша накъде и към какво да се насоча.

Как се виждаш след 5 години?

Заета. Работеща в Grey, McCann или BBDO в Лондон или Ню Йорк и опитваща нови неща всеки ден, развивайки се постоянно.

Какъв съвет би дала на тези, които все още се чудят къде и какво да учат?

Отделете колкото време ви е нужно, за да откриете това, което наистина искате да правите. От малка бях постоянно с молив в ръка и откакто се помня, винаги съм искала да уча анимация. Затова всички, в това число и аз, бяха меко казано изненадани, когато между 11-ти и 12-ти клас открих рекламата и осъзнах, че всъщност искам да се занимавам с това. Сега, след една година в университета, мога да кажа, че взех правилното решение. При мен беше чист късмет, че го разбрах точно преди да кандидатствам, но ако се налага – вземете и gap year.

Нещо друго, което искаш да споделиш?

Не се страхувайте, гмурнете се в дълбокото. Ще използвам един от най-известните слогани в историята на рекламата: Just do it!

 

 

 

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина