ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътЗабравеният градИзпод тепетоМненияНовини

Какъв е бил Капана в миналото и как изгоря?

Днес го познаваме като парти мястото на Пловдив, но преди малко повече от век в границите му се е простирала старата чаршия
Източник: Lost in Plovdiv

От джамията в източна посока започвала старата пловдивска чаршия на търговците на дребно, на дюкянджиите и занаятчиите от всички еснафи. Някога майсторите отключвали рано катанците и докато чираците подготвяли работното място за деня, използвали времето да засърбат шумно кафето си и да обменят клюки с комшията. Един до друг мирно „съжителствали“  терзии, бакърджии, кундурджии, калайджии и още най-различни занаяти.

Между тях пък били разположени дюкянчетата на търговците на дребно. По поличките на магазинчетата им можело да се намери какво ли не: пръстени, гривни, обеци, кръстчета, пафти, кандила. Днес от някогашните професии почти нищо не се е запазило. Един след друг те бавно умирали и изчезвали.

През нощта на 13 срещу 14 юни през 1906 в старата чаршия избухва стихиен пожар и тя изгаря почти цялата. Говорело се, че това било умишлено и в огъня изгоряло цяло едно минало, което няма пак да се повтори.

Цялата разходка в миналото на Кпана прочетете в Lost in Plovidv

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

2 коментари

  1. За маазите, така е. Май бяха на улица Магура, ако не греша. Наблизо имаше и публичен дом, бивш естествено, с малки стаички и разкошно стълбище. Имаше много работилнички, нито едно заведение и по едно време бяха решили да го съборят. Дали защото пловдивските архитекти се противопоставиха или защото София, хакто винаги, не даде пари, но Капана оцеля. И това е най-хубавото в цялата история. Де да бяха запазили и Куршум хан.

  2. Най-най-първото, което следва да знаем за честна-почтената занаятчийска чаршия е …какъв ТИП сграда намираме.
    Всяка педя пространство бидейки ценна за да се сместят всички, то за отделния дюкян мястото е притеснено.
    Затова за семейството над дюкяна майсторът изгражда четиристйно жилище . . . на ТРИ етажа.
    Факт.

    Друга особеност НЕзабелязана от журналята са няколкото двуетажни МААЗИ = гивгири, сиреч масивно зидани с цилиндричен свод ОГНЕупорни складове за ценни стоки. Обобщението как „всичко изгоряло“ е лъжливо. Както и „…използвали времето да засърбат шумно кафето си…“

    От Пожарището =ЯНГЪНЛЪКА= на Таксим Тепе над Античния, където е Първа Девическа има останал единствен елемент именно Маазата на Чалъкови, която невежественият ючбунарский мутрополит си я мисли за …негов си параклис.

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина