АктуалноГрадътМненияНовиниОбщина Пловдив

КАБ с отворено писмо срещу коментари на Темелков

Камарата на архитектите – регионална колегия Пловдив отново бе нападната от прочулия се няколко пъти с атаки по архитектурната гилдия пловдивски заместник-кмет по строителството Владимир Темелков. Атаката му провокира отговор от КАБ, като отворено писмо до медиите изпрати архитект Чавдар Тенев.

В последните месеци между двете институции прехвърлят искри, свързани с обявяването за изграждането на две нови пловдивски гимназии на инженеринг, вместо с архитектурен конкурс. Позицията на КАБ е изложена детайлно в статия на „Под тепето“, както и многократно на други места пред обществото. В заявлението си зам.-кметът Темелков пък твърди, че КАБ е „Бизнес НПО и е за закриване“. Напомняме, че Камарата на архитектите в България съществува по съответен закон, като част от дейността е свързана с уреждането на условията и реда на придобиване, признаване и изгубване на проектантска правоспособност.

Ето и позицията на КАБ:

Днес (13.02.2025г.) попаднах на изявление в медиите, направено от заместник-кмета по образование на Община Пловдив – Владимир Темелков.

В своето изявление Темелков заявява за Камарата на архитектите в България – „Това е бизнес НПО и е за закриване! Да си подават оставките и да вървят в бюрото по труда“.

За широката общественост и за тези, които не са запознати с причините за тази недостойна реакция на Темелков, ще поясня накратко:

Става дума за това, че с огромни парични средства от бюджетите на Община Пловдив и на Министерството на образованието, предстои да се построят няколко големи нови учебни комплекса за нуждите на средното образование в града. По–точно случаят касае сградите на Математическа гимназия и СУ „Св. Патриарх Евтимий“. За тези обекти зам.-кметът Темелков обяви обществени поръчки, както се изисква от Закона за обществени поръчки. Процедурите, обаче са обявени по начин, който професионалната архитектурна гилдия не приема и не може да се съгласи. Начинът, който вече стана популярен, се нарича „инженеринг“. Особеното при него, е че се избира строител от кандидатите за строителство, без предварително да е направен проектът, по който ще се изгражда обектът. По думите на Темелков проектът ще се направи впоследствие от самия строител. Това от професионална гладна точка е абсолютно неправилно, а от обществена гледна точка, абсолютно зловредно.

В какво се състои проблемът:

  1. Когато публични средства се инвестират в такива важни, големи и скъпи обществени сгради, а в случая цели комплекси, първо трябва да се проведе конкурс за архитектурен проект, на който да се избере най-добрият проект, най-добрата идея, която градът заслужава. Изискване за провеждане на архитектурен конкурс е разпоредено в Закона за обществените поръчки и Директива на Европейския съюз, но за зам.-кмета Темелков те не важат. Конкурс за проект не е проведен, а направо се търси строител.
  2. Когато се избира строител, без да се знае какво ще се строи, защото все още проект няма, строителят не може да определи коректна цена в своята оферта и за всеки случай залага повече милиони. Той – строителят после щял да направи проекта. По този начин градът ще получи сграда, каквато измисли строителят, и толкова – това е положението с „инженеринга“, избор на проект няма. Важен недостатък на този модел, е че при него до голяма степен липсва прозрачност на изразходване на публичния ресурс, а това води до нефективност и финансови загуби. Това е моделът на Темелков.

Описаните по–горе проблеми бяха аргументите, с които Камарата на архитектите в България изиска от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да спре поръчките на двете гимназии и да се премине към правилния ред – първо проект, после строителство. КЗК разбираемо не уважи нашите жалби – все пак тази комисия се ръководи от същата политическа сила, която ръководи и Община Пловдив.

Град Пловдив е най–старият град в Европа. Преживял е какво ли не, ще преживее и Темелков, но не го заслужава.

Архитект Чавдар Тенев

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Темелков, интелигентността изисква базисна информация за културните процеси в обществото, а не да се държиш като фюрер (гербаджия), който командва военни единици. Не си ти, който ще нарежда на архитектурното съсловие, какво да прави. Архитектът е творецът на материалната среда, а ти си прост(о) чиновник.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина