БългарияНощна смяна

Невена Митрополитска – За мечтите, трудния живот и предначертания късмет

Лариса Илиева

Изначало, за втората рубрика „Костенурката на Ахил“ бихме могли да благодарим на Димитър Герганов, че ни запозна отблизо с Клод Адриан Хелвеций. – философът-просветител, оставил значими белези в историята. Обсъдихме онзи момент от неговият житейски път, в който са били положени първите основи на Масонската ложа. 

Интересен факт е, че през 1769г. Хелвеций завършва труда си „За човек, неговите умствени способности и възпитание“, издава я и с това си действие разбужда гнева на Папа Климент ХIII, Парижкия парламент и Сорбоната. Следователно трактатът бил осъден, но това не попречило да се превърне в кодекс на френския морал в следващите 50 г. И също така, важен елемент от житейския му път, който не бива да бъде пропускан е, че името му попада сред първите идеолози на Френската революция, с което можем смело да го сравним с голямото име в нашата история – Паисий Хилендарски. 

Веднага след това историческо опресняване на факти и взаимовръзки се насочихме към главната героиня на Литературния салон, а именно – Невена Митрополитска с книгата „Анна и планината.

Изключително свенлива и скромна личност е тази писателката. Което от своя страна даде един по-различен облик на самото литературно четене. Въпреки притеснението, което сякаш в един момент изчезна, Митрополитска събра достатъчно кураж, за да разкрие пред любопитните читатели много от своя житейски път, довел я до този момент. Днес няма да ви разкажа за съдържанието между кориците на романа й. Ще ви разкажа това, което Невена Митрополитска разкри за нейното вътрешно съдържание. 

Цялата статия можете да прочетете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина