Вкусът на градаЗабавление

Разграбиха еврейскитe традиционни ястия в Етно кухнята на колела

За час и половина изядоха дори Ушите на Аман под звуците на сефарадска музика

Таня Грозданова

Мобилната кухня, която цяла седмица обикаля емблематични за пловдивските етнически общонсти места, паркира в последния ден от проекта „Етно кухня на колела“ в стария еврейски квартал „Орта мезар“ в центъра на Пловдив. В късния следобед в понеделник ястията, които еврейската общонст под тепетата представи, бяха разграбени за по-малко от час и половина.

„Еврейската кухня има хилядолетна история и се основава на редица ограничения при премането на храна. Тя е нито много мазна, нито много калорична, има забрана за някои видове ястия и смесването на определни храни. В общи линии е здравословна.“ Така представи най-общо еврейските кулинарни корени Светлозар Калев – председател на еврейската общност в Пловдив и на организацията на евреите Шалом.

Пред фургона с кулинарни изкушения се изви опашка още преди отварянето му в 16 часа. На тезгяха бяха подредени характерни за испано-сефаратската кухня ястия, тъй като пловдивските евреи са потомци на изгонените от пределите на Испания преди около 500 години. Затова в кулинарните традициите на общонстта под тепетата се забелязва влиянието от испанската кухня, в нея има елемнти и от Средиземноморската кухня. На събитието звуча сефарадска музика.

Най-бързо свърши баницата с месо и патладжан, която не е много полулярно ястие, наричана „пастел кон карне“. Последваха я соленките, направени със сирене и спанак, а после и "бурмуликос”. Последните са от „маца“, това е безвкасният хляб, който евреите приготвяли, когато са били изгонени от Египет. „Не е имало време да чакат кваса да втасва, взимали са брашното и са го пекли без мая и квас. Представлява тънка коричка, потапя се във вода, изтисква се, добавят се яйцата и сирене на вкус и се пържи в силно загрята мазнина,“ разказа Светозар Калев. Ако трябва да го оприличим на нещо познато, то прилича на пържени мекици, направени от безквасен хляб.

Друго силно характерно за еврейската кухня е, че общонстта има за всеки празник специални ястия. На тематичната вечер имаше и такова с интересна история. Става дума за сладките „Ушите на Аман“, които се консумират на празника Пурим. Това е сладкиш с храктерна форма на ушна мида. Направен от тесто със захар и малко шоколад отстрани. „Както занете във всяка приказка има лоши и добри, тук лошият е Аман и неговите уши се изяждат от нашите деца. При споменаването на думата Аман, всички деца почват да тропат силно с крака, изразявайки своето недовлство от неговата постъпка. Той искал да унищожи евреите и една смела жена успява да ги спаси,“ разказва легендата Калев.  

Председателят на Шалом успял да посети три вечери на различните етнически кухни в Пловдив. “Приятелите от Русия и Италия само не успях, но разбрах, че и там е било много интересно. Впечатлих се от първата вечер на турската общност. Те представиха много хубави техни специфични ястия с месо, пикантни и приятни, имаше и страхотна баклава. Арменската общонст представи в неделя много интересни сладкиши –грис халва, ашуре. Предстои ни последна гала вечер, на която да си разкажем какво сме свършили и какво не успяхме.“

Седмицата посветена на кухните на различните етноси в Пловдив пожъна успех. Усещаше се, че на хората им харесва и пак успяхме да покажаем, че градът е уникален, това е най-големият ефект.  

В стария еврейски квартал до Паметника на спасението след 18 часа се появиха още много желаещи да опитат от кулинарните изкушения, но останаха разочаровани, че са свършили. Може би организаторите трябва да предвидят по цял ден на общност за идната година.  

„Да пожелая навсички хора да бъдат щастливи! Да мислят добро и да направят света по-добър! Ако всеки не гледа само себе си и няма злоба и омраза, както пише в старите книги, светът ще е по-хубав и със сигурност ще бъде преобразен,“ завърши Светлозар Калев. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина