Споразумение за подписване на меморандум за сътрудничество между Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Университета Тойо в Токио беше постигнато при официалната визита в България на проф. д-р Макио Такемура, ректор на Университета Тойо. Визитата на японския професор се състоя в периода от 23-26 февруари.
Посещението продължава няколкогодишното ползотворно партньорство между Философско-историческия факултет (ФИФ) на ПУ „Паисий Хилендарски“ и Университета Тойо. През периода 2017-2018 г. ФИФ успешно осъществи съвместен проект на тема „EXPLORING THE ART OF LIVING TOGETHER IN 21ST CENTURY ETHNICALLY DIVERSE EUROPE“, финансиран от Toyota Foundation Research Grant Program, Japan.
В параметрите на проекта в Пловдив бяха проведени няколко работни срещи с участието на студенти и преподаватели от двата университета. От друга страна, сериозен обществен и медиен отзвук предизвика съвместната теренна работа на японски и български студенти в пловдивските ромски квартали и издадената картинна книга по темата на проекта.
Част от посещението на проф. д-р Макио Такемура в България беше публичната му лекция в Пловдивския университет – „Днешните проблеми във висшето образование и образователната философия на Университета Тойо“. Лекцията на проф. Такемура съвпадна с рождения му ден, а ролята на преводач пое проф. Иван Ботев – преподавател в Университета Тойо и бивш възпитаник на Пловдивския университет.
„В светлината на факта, че планетата ни се превърна в едно, а в обществото ни няма граници, Университетът Тойо полага всички усилия да се интернационализира и да развива глобални човешки ресурси“, сподели в лекцията си проф. д-р Макио Такемура. Той посочи, че Университетът Тойо играе важна роля в стимулирането на интернационализацията на Япония като цяло. „Целта ни е да бъдем университет, който демонстрира и насърчава иновациите в различни области“, подчерта професорът.
Според него Университетът Тойо и Пловдивският университет може да започнат обмен на литературата и изкуствата, предвид факта, че и двете държави имат богата култура, история и традиции. „Сигурен съм, че можем да намерим общи цели и в STG (Sustainable Development Goals) на ООН, по които работим в нашия университет сега в различни направления. В съвместната ни работа можем да обединяваме усилия в търсене на решения на проблемите от глобално естество“, допълни още проф- д-р Макио Такемура.
В знак на благодарност за ефективното сътрудничество и академичния обмен доц. д-р Надя Чернева, зам.-ректор по международно сътрудничество, връчи на японския гост почетен знак на ПУ „Паисий Хилендарски“.