Венцеслав и Анна Джуркови – създатели на едноименната галерия в Пловдив, са новите носители на наградата „Борис Христов”. Призът се дава за втори път. Той отличава личности и организации, които имат съществен принос за развитие на културата в града, и е инициатива на Фондацията за развитие на артистични таланти, подкрепяща млади дарования, съобщават официално организаторите на награждаването.
Над сто платна на известни български художници от края на 19. и началото на 20. век включва колекцията на семейство Джуркови, които по професия са лекари. Галерията, открита преди две години, се превърна в едно от най-интересните и елегантни културни средища на Пловдив. Впечатляващата сбирка от картини, разположена в реставрирана къща в Стария град, представя известни български живописци, като се дава информация за живота и стила им, за да може посетителите да имат по-пълна представа за тяхното творчество. Така галерия „Джуркови” реализират не само естетически, но и образователни цели, което мотивира журито да я удостои с наградата „Борис Христов”.
Призът беше връчен на тържествена церемония на 27 май 2022 г. вечерта в самата галерия. Комисията единодушно я посочи за достойна да получи това признание, заяви Иван Фратев, директор на Фондацията, при награждаването. Венцеслав и Анна Джуркови не само са издигнали хобито си до професионално ниво, но и са отворили къщата си за публиката, а не всеки е готов да го направи, добави той. Това дело заслужава нашето уважение и похвала, изтъкна г-н Фратев.
Новите лауреати на наградата „Борис Христов” бяха поздравени и от нейния първи носител – доц. д-р Нина Найденова, директор на Държавна опера-Пловдив, която миналата година бе отличена за организирането на фестивала „Опера оупън”. Наградната статуетка е миниатюра на един от популярните символи – „Маската”, изработена от скулптора Цвятко Сиромашки, която посреща посетителите на входа на Дома на културата „Борис Христов”.
Идеята за превръщането й в индивидуален награден знак е на Иван Фратев, който години наред подкрепя възпитаници на училищата по изкуствата, както и стойностни културни събития. Част от неговата благотворителна дейност е и учредяването на наградата „Борис Христов”. Тя носи посланието, че без хората, отдали се на утвърждаването на изкуството в развитието на нашия град, няма как да развиваме младите артистични таланти, поясни той при връчването на наградата.
В началото на церемонията беше излъчен биографичен филм за световноизвестния бас Борис Христов и неговата академия за млади таланти в Рим. Лентата е създадена от екип на БНТ-Пловдив със сценарист Галена Паскова, режисьор Пепа Кошишка и оператор Виолин Палейков. Тя е посветена на 100-годишнината от рождението на именития творец.
Тия да си гледат пломбите и червата и да не се правят на интелектуалци
реторичен, А!
Няма ли кой да направи нещо за реставрацията и естетизацията на къщата, където е роден Борис Христов на ул. Велико Търново в Пловдив. Тази историческа сграда не е без значение, а толкова малко хора знаят за нея. Голям пропуск на общината и т. нар. културен отдел.