Градът

Каква е истината за паметниците на културата в Цар-Симеоновата градина, Капана и Стария град, подготвяни за продажба през 2018 г. ?

Иван Тотев обяви, че и на него му е интересно да чуе аргументите на комисията, съставила списъка

Кметът на Пловдив: Всеки, който купи паметник на културата знае в какъв филм влиза!

Има комисия, която ги създава тези списъци и програмата. Истината е, че аз още не съм я видял тази програма. Това, което вие сте написали в статиите си го видях, естествено.“ Така кметът на Община Пловдив Иван Тотев  коментира казуса с емблематични сгради архитектурни паметници на културата, включени в раздела  за продажба в „Програма за управление на общински имоти 2018“, за които Под тепето започна специална поредица.

Това е предложение, дали ще мине на Общински съвет, дали ще бъдат извадени или не, това са неща, които ще ги дебатираме, припомни Тотев.

„Истината е, че аз в детайли не съм се запознал и с причините, поради които тези имоти са попаднали там. Когато говорим за такава съсобственост и пример ще ви дам – миналата година Община Пловдив се разпореди с имот на ул. „Д-р Стоян Чомаков“ преди Небет тепе вдясно – това бяха къщи, които горяха, ако помните, срутиха се, които седяха язви десетки години. Надяваме се, че частният стопанин, той ще бъде задължен да ги възстанови в първоначалния им вид.

Така че тук в случая, колегите, които са в съответната разпоредителна комисия, в която участват и общински съветници, тя не е просто комисия на Община Пловдив, са преценили, че това е по-добрият вариант за бъдещето на тези сгради. Защо не. На мен също ми е интересно да им чуя аргументите,“ каза още кметът.

Той даде примери: с Къщата с медальона до Съда, където общината е съсобственик, но реално стойността на ремонта на тази сграда беше изцяло поет от община Пловдив; фасадата на Ескеслсиор на Главната бе възстановена  на същия принцип – реално 100 % бе платена от хазната.

По думите му, вариантът ние влагаме пари, ремонтираме имоти, но такива, които са съсобствености на части и сме задължени да го направим, а години, години наред не можем да сключим споразумение или да намерим съсобствениците, много често ги няма.

После Тотев още веднъж каза, че и на него му е интересно да им чуе мотивите за вписване на тези сгради в частта за продажба.

Според него може пък и общината да се откаже от някоя от тези продажби. „Не всичко, което влиза в програмата, е задължително да се продава. Трябва да има последващо решение на Общинския съвет за конкретния обект имот. Тук ситуацията по-скоро е да са мислили, че евентуално това би било по-добре за самите сгради.“

Не мога да ви кажа, че общината е най-добрият стопанин, призна градоначалникът и добави, че общината има стотици имоти.

Tой увери, че ще се мисли по темата още. „Тепърва ще я гледаме програмата, ще чуем аргументи защо са вкарани там. Дали има инвестиционни предложения, постъпили от съсобственици – това е много важно. Сега в единия случай чухме, че няма, в другия –не знаем. Нека да чуем, ако има предложения от съсобствениците да ги закупят на съответната пазарна цена и да ги ремонтират и възстановят, то може и да е по-добрият вариант.“

Факт е, че много трудно се продават тези сгради, напомни кметът Тотев. „Фактът е също, че когато нещо се обявява не значи, че ще се купи.

Всеки, който купи паметник на културата знае в какъв филм влиза, заключи Иван Тотев.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина