Богата археология на метри от Малката базилика
Открити са изключително добре запазени и здрави стъклени гривни
Нов акропол обогатява познанията за топографията на града през Средновековието
Стефка Георгиева
Нов некропол се появи в града под тепетата преди около 2 седмици. Тогава ви разказахме за началото на археологическите дейности, които се случват на ул. „Осъм“ 11 и нетипичната позиция на едно от телата, които бяха открити. Повече информация четете ТУК. Дейностите по проучване на обекта продължават, а информацията, която ни сподели екипът, който работи на място е изключително любопитна.
По темата разговаряхме с археолог Елена Божинова, която ни разходи из археологическите находки, които се появяват на скромната площ от около 200 кв./м. Находките, които са открити там, датират в периода между 11 и 14 век, като през това време площта е използвана с различна цел. Веднъж е била гробище, друг път е била жилищен квартал. Разкри се много сериозен каменен градеж е нещо изключително за Средновековието, разказа ни Елена Божинова. Такива градежи са характери през Римската епоха, а наличието му през Средновековието говори за много представителна сграда. За каменната стена по средата на обекта се предполага, че е била оградна на некропола.
По самия обект работят студенти от Пловдивски университет, Софийски университет, доц. Д-р Камен Станев от Кирило-Методиевски научен център към БАН и ръководителят на разкопките, археолог Елена Божинова. Те са открили много добре запазени стъклени гривни на един от гробовете. Почти всички са запазени здрави и до голяма степен са помогнали за датирането на целия некропол.
„Датировката по тях е по-точна отколкото по монети, тъй като стъклените гривни са крехки и се чупят лесно, а една монета може да не се промени и 300 години“, допълни археологът.
Ето какво ни разказа още археолог Божинова: "Средновековният период не го очаквахме, а от него буквално имаме всички възможно археологически структури. Вижда се прерязана средновековна улица от тръмбовки. Има много сериозна сграда с каменни квадри и градеж. Имаше фрагмент от апсида, вероятно е от църковна постройка. Имаме няколко подови нива, огнища, ями, ползвани за хранилища, открихме землянка, от която е останала само печката."
Под средновековния пласт вече навлизаме в Античонстта. Все още проучваме тази част, обяви Божинова.
Всичко за откритията на ул "Осъм" и галерия със снимки може да видите в КАПАНА.БГ.