ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

6 институции ще участват в проекта за дигитализация на пловдивското културно наследство

Над половин милион евро ще струва дигитализацията , а средствата са безвъзмездно осигурено от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия

В Дома на културата „Борис Христов” се състоя информационна среща по повод проекта „Дигитално културно-историческо наследство на Община Пловдив“. На срещата присъстваха кметът – инж. Иван Тотев, Пламен Панов – ръководител на проекта, директорът на НБ „Иван Вазов” Димитър Минев и Стефан Стоянов, зам. Кмет на Пловдив. Общата стойност на проекта за дигитализация на културно-историческото наследство е 586 778 евро като средствата са безвъзмездни и са осигурени от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, които не са част от ЕС, но предоставят средства на държави от Източна Европа.

Проектът е приет на 29 април 2015-та година, с период за реализиране от две години, които ще приключат на 30 април 2017. Целта е дигитализацията на движими и недвижими културно-исторически наследства на територията на област Пловдив. В проекта са включени шест културни институции.  Този факт, само по себе си, е уникален, защото се случва за първи път в града. Те са: НБ „Иван Вазов”, ОИ „Старинен Пловдив”, РЕМ, РАМ, РИМ и Градска художествена галерия.  Всички те се стремят да запазят наследството на града за поколенията.

Живеем в свят, в който всичко може да се случи. Ако някоя сграда бъде разрушена, чрез дигитализацията тя може да бъде възстановена. Гордея се много с това, че община Пловдив одобри този проект. Така, наследството ще бъде не само запазено, но и много по-достъпно. Ще се направят интернет платформи в културните сайтове, Уикипедия и прочие, където всеки, дали от България или чужбина, може да се наслади на историческите ни забележителности, сподели инж. Тотев

Фирмите изпълнители вече са избрани. Ще се работи със седем контрактувани експерти „Културно-историческо наследство” и седем контрактувани експерти „Дигитализация”, които ще съберат артефактите, книгите, картините и ще съставят метаданните.  Ще се наблегне и на ромската култура, като бъдат обучени младежи от ромски произход. Дигитализираните единици от ромското културно наследство ще бъдат 5000.

Проектът започва от май месец, тази година, а в края му ще бъдат дигитализирани общо 50 000 единици на културното-историческо наследство, като недвижимите имоти ще са 30 паметника на културата. Такива са Базиликата, Къщи в Стария град, Античния театър, музеи и други.

Ще се изградят два дигитални центъра – в Стария град на ул. „Цанко Лавренов”  и в НБ „Иван Вазов”, и четири мобилни дигитални станции.  Софтуерният продукт ще позволява дву и триизмерна визуализация на дигиталните обекти.  Закупени са и компютри, фотостудиа, сървъри, скенери за документи и 3D дигитализация. Това е огромна реклама за града. Задължение на Община Пловдив е да надгражда този важен проект и да го развива, каза в заключение градоначалникът. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Преди да го дигитализирате – трябва да го опазите първо. Напоследък все повече паметници отиват в небитието благодарение и на вас. И защо е този дисбаланс? От 50 000 единици наследство, само 30 са паметници на културата. А именно те са в най-голям риск от унищожаване. Накрая както е тръгнало, целия град ще го има само в дигитална версия, ама много достъпна….

  2. Някой има ли калкулатор да сметне каква заетост ще създаде това и на какъв надник? За последните години знам за две постоянни работни места в НБ по същия повод, като заплатата не вярвам да е повече от 500 лв./м

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина