ГласовеМнения

Собствениците н тютюневия склад: Имаме отношение и опит към паметници на културата

Заявяват, че са подходили отговорно към сградата на „Одрин 8”

Собствениците на полуразрушения тютюнев склад „Ориента” най-накрая излязоха от тъмното и пуснаха позиция по повод бурята, която багерите им предизвикаха. В нея те най-сериозно заявяват, че имат отношение към сгради-паметници на културата и дават разни свои инвестиционни примери в това отношение. Като прилагат и изготвения за десет дни нов идеен проект за „Одрин 8”, който ви представихме още преди два дни. Подходиме отговорно и към сградата на „Одрин 8”, сензационно заявяват те. Ето и пълната им позиция без редакторска намеса:  

С оглед на изключително високия обществен интерес към инвестиционния проект на дружеството ни на ул. „Одрин“ 8, бихме искали да заявим категорично, че във всичките си действия досега сме се ръководили и ще продължим да се ръководим от закона, спазвайки разпоредбите му, в диалог с  институциите и в името на това в град като Пловдив да се реализират добри проекти, които развиват бизнеса и създават работни места.

В същото време, ние разбираме чувствителността на пловдивчани към сгради с архитектурна и историческа стойност и по тази причина категорично заявяваме, че дружеството ни „Одрин“ 8 е инвеститор, който има отношение и опит към сгради-паметници на културата. Показват го досегашни наши проекти.

Представяме ви визуализации на други наши проекти с тютюневи складове на улиците „Иван Вазов“ и „Екзарх Йосиф“. Бихме се радвали чрез вас те да достигнат до пловдивчани. Ние самите ще потърсим още по-активен диалог, за да покажем на какво ниво реализираме инвестиционните си намерения.

Ще посочим и още една наша инвестиция – красива къща, която няма как да не сте забелязали, защото тя се отличава като една от малкото реновирани сгради на улица „Иван Вазов“ – намира се на номер 42, където се помещава Телевизия „Европа“. Сградата е паметник на културата и попада в охранителната зона. Ние я реставрирахме по перфектен начин, съобразявайки се с архитектурата, независимо, че никой не изиска от нас съгласуване с НИНКН, като в задния двор на имота издигнахме нова сграда. 

По същия начин – отговорно, подходихме и към сградата на „Одрин“ 8. Работейки по реализацията на инвестицията ни, ние още от самото начало сме наясно, че сградата не е паметник на културата, но въпреки това създадохме през 2010 година проект, който да запази интересната в архитектурно отношение фасада. Той ясно показва намеренията ни и не е променян през всичките тези години. Не е представян в общината към момента на издаване на строителното разрешение. Важно е да уточним, че самото строително разрешение, което имаме, е до кота 0.

Ще се радваме, ако чрез вас до обществеността стигне проекта, с който ние отчитаме, че става дума за сграда, която с едно или друго архитектурно решение – трябва да остави знак и бъде запазена. Самите ние ще го покажем публично пред пловдивчани.

Заявяваме категоричното си намерение да продължим активен диалог с институциите пред обществеността. Вярваме, че в името на това в Пловдив да се реализира още един успешен инвестиционен проект –  трябва да се намери най-доброто решение.

В тази посока подкрепяме и усилията на Община Пловдив за изясняване на ситуацията и изискването на необходимите документи от Министерството на културата и НИНКН, тъй като сме убедени, че общинската администрация и главният архитект са предприемали действия единствено съобразно закона.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

21 коментари

  1. „Хората на Петър Стоянов-президента“, а още по-точно- на братчето му-Емил Стоянов. Не случайно назначиха синчето/племенник за заместник-кмет по културата, моля ви се. Той името си без грешки трудно пише, за култура отговаряше.

  2. Грантаджиите от този сайт настоятелно насочват вниманието на лапни шараните към собствениците на складовете в неистов напън да бранят общината- основен виновник за драмата. Да бранят и тунеядците от 2019, които с“чужда пита-помен правят“! Вкараха тютюневите складове в апликационната си книга, без да питат дори собствениците и излъгаха всички! Сега с живи вериги „бранят“ събореното, измамниците.Като гледам коментарите, грантаджиите успяват.

  3. Инвеститорът бил наясно, че сградата НЕ Е паметник на културата! И това го казва публично и най-спокойно, нищо че се различава на 100% от това, което казват Министърът на Културата и НИНКН! Освен това били готови за диалог?? Тия нормални ли са? Толкова са се самозабравили в далаверите, че дори не разбират, че са престъпници. А сградата на ТВ Европа да не би да е на Стоянови? Откъде са парите?

  4. Тия псевдо инвеститори да се омитат от Пловдив. Да бъде издигната стена на позора за управници като Тотев, и останалите, които разпродадоха града и унищожават историята му. Там е мястото и на Чомаков, и на Гърневски, и на „бизнесмените“ Гергов, Стоянови, Ветко и други, както на продажните им слуги, адвокати и представители.

  5. Защо им беше на тия да надстрояват Кудоглу с няколко стъклени етажа, щом нямат пари дори да започнат ремонта? Тъпа българска алчност, затова. Или пък италианска? Във всеки случай и този проект е гаден, почти като хотел Плиска (Хилтън). Защо е унищожена най-красивата част – корниза?

  6. По- нагло и безочливо изказване не бях чел/чул ! Сега с цялото им „отношение и опит“ да възстановят всичко! Иначе ги чака голям шут и чао на Пловдив.

  7. Нагличко. Ако е имало активен диалог, доста добре е бил засекретен, след като и в общината се оказаха „изненадани“ от събарянето на сградата. Пък и тази визуализация така си личи, че е направена набързо за няколко часа, само пълен невежа няма да го разбере.

  8. Опит имат – да рушат и ако не мине – да представят бутафории, които не са минали през закона с надеждата да се успим. Стъклени кофчези, натъпкани в обезличени фасади. Не, благодаря. 100% възстановяване на складовете в оригиналне вид – както е в Хамбург, Буенос Айрес и т.н.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина