Проектът Да България е покана за танц с вълци, каза бившият правосъден министър
Над 200 пловдивчани и гости на града разговаряха с Христо Иванов в първата под тепетата импровизирана среща на съмишлениците на набиращия сила политически проект Да, България. Залата в Дома на културата се оказа твърде тясна за всички, дошли да дебатират върху болните за обществото ни теми с бившия правосъден министър. Това е първата ни среща извън София, а лично за мен това е особено важно, тъй като освен много приятели с града ме свързва и личен момент – тук е погребан моят прачичо, митрополит Натанаил Охридски, каза за начало Христо Иванов пред пловдивчани.
Политическата система в България в момента не произвежда бъдеще. Това отровно статукво има основно грижата да се възпроизвежда. Днес няма политически разговор за бъдещето на страната, за конкретни решения на конкретни проблеми. Затова сме тук, пред вас, за да водим този разговор, каза Христо Иванов. Именно как да променим политическата система, така че да произвежда бъдеще за България и как да бъде изкоренен режимът на безнаказаност, в който работят българските политици, бяха основните теми на разговора с пловдивчани. България може да има друга социална система, друг стандарт на живот и да дава друга перспектива на младите си хора, заяви Иванов на срещата, продължила повече от два часа. Въпросите към него летяха отвсякъде в залата. Говори се за структурата на бъдещата партия, за евентуалните й политически партньори, масонството в съдебната система и съдебната система в масонството, за Пеевски и Цацаров, за София и Брюксел.
Иванов обяви, че той и съмишлениците му са готови да говорят за широк антикорупционен фронт от партии, лица, НПО-та, за едно широко обединение. Стана ясно, че Да, България ще си партнира с всеки, който отчита всепоглъщащата корупция като основен проблем в страната.
Хората, които привличаме, не са такива, които търсят начин тепърва да се докажат в живота, тъй като са го направили. Това не е движение от службогонци или безлики кариеристи, а от хора, които осъзнават какъв проблем имат. Не можем да продължаваме по същия начин. Има сериозен риск да се свлечем още по- надолу, ако не скочим сега, подчерта Христо Иванов. Той допълни, че Да, България не е лабораторен проект и че мисията на движението по естествен начин ще изхвърля онези обичайни заподозрени, които се гмуркат от партия в партия. Знам, че каузата помага. Тя отсява хората. Всички в Да, България трябва да са наясно, че отиваме на война, срещу могъщи врагове. А на война не се ходи с хипи комуна, отговори на въпрос за структурата на бъдещата партия Иванов. На питане къде в политическото пространство ще се ситуира Да, България- център, дясно или ляво, Иванов отговори с няколко примера от учредителната декларация. Каза някои от десните принципи, които изповядва политическият проект. Когато не гледаме бедността в очите няма как да изградим здрава демокрация. Това ляво ли ви се струва?, отговори с въпрос на питането бившият правосъден министър. Искаме да предлагаме конкретни решения на конкретни проблеми. Това е. А не да се чудим дали сме леви или десни, допълни той. На въпрос за мажоритарните избори Иванов отвърна, че не се страхува от тях и дори напротив- те отваряли определени възможности.
За опасността от вливане на политически хамелеони в движението той каза още, че Да, България е покана за танц с вълци. Искате ли да дойдете с мен, за да се изправим срещу Пеевски, медиите му, цялата машина? На този въпрос трябва да си отговори всеки, който желае да е част от Да, България. Повярвайте, мераклиите за това не са много, усмихна се бившият правосъден министър.
Характер. Това е непозната дума в българския политически живот. Ние трябва да я въведем, подчерта Христо Иванов. Никога няма да станем Швейцария или Финландия. Няма да сме белодрехи чистофайници, които ще стъпват на педя над земята, а ще работим за това, допълни той.
Тези от нас, които разчитаха на това да си внесем отвън законност, държавност и нормалност с влизането в НАТО и ЕС, вече знаят, че това няма да стане. Тук трябва да скочим. Повече не можем да разчитаме на тези външни рамки, да се подпираме на НАТО и ЕС. Ние нашата работа трябва да си я свършим тук, каза Иванов за финал, а залата го изпрати с аплодисменти.
На сайта на Да, България вече има регистрирани над 3200 поддръжници, готови да се включат като доброволци или членове, а последователите в социалните мрежи са над 12 хиляди. От два дни по новооткритата сметка на инициативния комитет пристигат и дарения от поддръжници, които ще се отчитат всяка седмица на сайта на движението.
Вярвам, че се случва нещо ново и истински добро за България.