Всичко, което правиш в църквата , трябва да е с много любов и издръжливи материали. Латексът и винилът не са такива, смята студентката по църковна живопис
Църковен живопис учи Дарина Илиева- новата избраничка в състава за Международния симпозиум „Пловдив- от Твореца сътворен“, чийто старт бе обявен днес в хотел Лайпциг. Дарина е трети курс в АМТИИ. Учи се на стенопис, иконопис, техники и структури в рисуването. Правят икони, а всяко лято ходят на практика по няколко различни обекта-храмове и църкви, заедно с нейните преподаватели. Това е задължително екипна работа, казва тя. Има няколко стъпки и се правят проекти с реален размер 1 към 1. Работата е убийствена. Много тежка емоционално и физически, разказва Дарина. Трябва да създадеш светец, който не изглежда човешки, а божествено. Само в Пловдив има много специалисти, които умеят това перфектно. Както моите преподаватели, така и има много имена в града, които работят самостоятелно по тази тема тук и в чужбина, пояснява от камбанарията на опита си студентката.
Точно за това, въпросът със „Св. Марина“ е болезнен. Храм-паметникът може да се реставрира, но ще пропадне стенописта, която така или иначе провалиха. Този, който го е убил, не е запознат със самия канон. А той гласи, че всичко, което правиш в църквата, трябва да е с много любов и с материали, които издържат във времето. А латексът и виниловите тапети определено не влизат в тези определения. Ако нашите майстори знаеха какво ще последва в „Св. Марина“, биха я съживили абсолютно безвъзмездно, твърди Дарина. Тя казва, че това е наследство не само за нейното и следващото поколение. Традициите трябва да се уважават, утвърдително е момичето.
За нея е свръх чест, че в следващите дни ще твори с любимите й художници на красивата гледка от хотел Лайпциг. А Дарина вече е получила първия си урок от именитите майстори. Видяхме се за кратко, ала те бяха любезни с мен. Не усетих артистична надутост или пренебрежение, че съм невръстна и това бе моят първи урок, казва момичето. Въпреки сценичната си треска, студентката очаква с нетърпение следващите дни.