Щерна за вода, древен зид, съдове и монети открити в имот на боса на „ХААС- 60“
Страхотна археологическа находка „изплува“ при строителни работи в чуден имот в Стария град. Теренът се намира на гърба на къщата на Начо Културата в подхода към Небет тепе и е собственост на известния бизнесмен Мисак Ениджелян. Босът на ХААС-60, който представя Фолксваген под тепетата, е купил три съседни имота, които е слял в едно, за да строи копие на възрожденска къща- културен паметник, две по-малки сгради и широка градина. Преди няколко дни обаче плановете му се променили, след като при копаене дюлгерите попаднали на древен зид.
Така строителните работи се превърнаха в археологически разкопки, ръководени от Елена Божинова. Край зида се появила напълно запазена стара щерна за вода- нещо като гигантска делва, събирала дъждовните води за нуждите на хората, населяващи тепето. От обекта са изкарани много керамични съдове, монети. Очакват се още изненади.
В щернатаНие още сме в горните пластове-на дълбочина 1-1,4 м. В момента в най-северната част има запазен средновековен пласт от 13 век, подово ниво, две сгради с каменна архитектура, които са разположени непосредствено една до друга. В южната част всичко от средновековния пласт е унищожено от късни османски градежи от 18-19 век.
Тук в момента сме на първа- втора тераса от билото на Небет тепе. На самия рид на тепето са двете крепостни стени на височина 10 метра, което означава, че тук трябва да има дълбок културен пласт. Предстои да видим дали ще излезе материал от каменно-медната епоха. Сигурни сме, че ще излезе материал и от бронзовата епоха. Проблемът е каква архитектура ще излезе във височина и кога ще ни спре да работим, защото при една по-стабилна архитектура, каквато е тази от Средновековието от 13 век, ще ни попречи да влезем в тази част на обекта в дълбочина.
Ако излезе стабилна антична архитектура няма да можем да влезем въобще в дълбочина от най-ранната история на траките, а именно бронзовата епоха, обясни на място пред Под тепето Елена Божинова.
Работи се целодневно, почти денонощно, и в пек, и в дъжд- като днес. Инвеститорът „ХААС-60“ плаща за проучванията и разкопките, но със сигурност те ще забавят, при това много, плановете на Мисак Ениджелян да заживее в Стария град на площта на три имота, слети в едно.
Археолозите очакват на терена за изскочат пластове от Средновековието, Античност, Късна Античност, Ранен Византийски период, траки, бронзова и желязна епоха. Щерната е изключително интересна от архитектурна гледна точка, за историята, за развитието на резервата през вековете. Постоянно откриваме съдове, от различни периоди – от 13 век, възрожденски съдове.
Основната част от тях са фрагменти. Рядко се откриват цели. Има десетина-петнадесет монети, сребърна коруба, средновековни монети, късни антични монети и османски монети, допълни картинката Елена Божинова.
Археолозите са си дали срок от два месеца да приключат с разкопките. След което предстои междуведомствена комисия от представители на Министерството на културата, НИПК, Археологическия институт в София и Археологическия музей в Пловдив, която трябва да оцени стойността на откритите културни ценности.
Ако те са изключителни, собственикът ще бъде задължен да ги експонира на приземен етаж. Ако ли пък не е нещо необичайно за периода- Мисак Ениджелян ще реши дали да ги експонира или да ги засипе. Когато се налага демонтиране, както вероятно ще се случи със щерната, то ще става под археологическо наблюдение.