Русана Куманова, Александра Юнакова
След куп препродажби, може би най-ценният имот в Пловдив- графитената къща е с неизвестен собственик, научи Под тепето. Сградата в архитектурния стил Баухаус е частна собственост, която в момента се използва за снимачна площадка за модни фотосесии, а не се третира като част от културното наследство на Пловдив. В един от миналите броеве на списание Forbes открихме статистика, според която Пловдив е в челните класации на стари градове, които са пред разрушаване. По този повод наш екип се срещна с Амелия Гешева, новата шефка на Старинен Пловдив, за да научи повече за състоянието и проблемите в резервата, които й бяха завещани от предното ръководство.
От 2011 г. задължаваме собствениците на рушащи се или неугледни сгради да предприемат мерки за реставрация и поддръжка на имотите си. Пращаме първо писма, а после общината със собствени средства трябва да се заеме с възстановяването на сградите, след което да търси по законов път въпросните средства и глоби от частниците. Налагат се и глоби. Назначена е комисия, която на всяко тримесечие да следи за действията на собствениците. Културният институт съблюдава, но не е органът, който налага глобите, обясни Амелия Гешева.
Забравени от хората, но не от историята, тези културни архитектури са подслон и крепост за немалък брой бездомници. За контрола в резервата се грижат и общинска охрана, и полиция, а двете звена работят в отличен синхрон. Въпреки това са известни подобни случаи. Особено фрапиращ е бездомник-пироман, който няколко пъти пали къщи в Стария Пловдив.
Следващите основни задачи на Амелия Гешева и екипът й са ограничаването на достъпа до автомобили. А после- създаване на повече атракции в резервата. До края на 2012 година е подготвена програма да се кандидатства по проект за разкопки на Небет тепе. През април мястото бе посетено от норвежки специалисти, които са категорични, че една европейска инвестиция няма да е достатъчна, за да се актуализират възможни открития. Програмата е същата, по която е разработено възстановяването на Римския стадион.
Старият Пловдив не е мъртъв, а тъжен. Той е ценен не само, защото е наслоен с вековна история, а защото ни принадлежи. Липсата на грижа за резервата и проявата на неуважение към миналото и историята е морално престъпление към собствения ни град, коментира Амелия Гешева.