БългарияВластНовини

Студентските съвети: Младите хора не са проблемът на системата

Всяко драстично увеличение на таксите за обучение ще има сериозни негативни последици за достъпа до висше образование. Масовото поскъпване на обучението ще отблъсне студентите, които разполагат с по-малко финанси и чуждестранните студенти. За това предупреждава в своя официална позиция, изпратена до народните представители, ректорите, просветния министър Красимир Вълчев, Националното представителство на студентските съвети (НПСС), съобщава Mediapool.

Студентската организация изразява своите опасения, че високите такси ще доведат до значителен спад в интереса към българските университети от страна на чуждестранни студенти.

„Подобна динамика неминуемо ще засегне качеството и конкурентоспособността на българската система за висше образование в национален и международен план“, се казва в позицията.

Как се стигна дотук?

Позицията на Националното председателство на студентските съвети идва след скокообразното увеличение на обявените за академичната 2025/2026 г. такси за обучение на студентите в платена форма в някои висши учебни заведения. Между 50 и 200% по-високите такси от Министерството на образованието и науката обясниха с по-високата субсидия, която държавата изплаща за студентите по държавна поръчка.

По закон таксата за платено обучение се изчислява на базата на общата сума, която държавата предоставя за издръжка на обучението на бъдещ висшист в държавна поръчка плюс таксата, която студентът по държавна поръчка внася сам.

Така Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обяви, че ще обучава химиците в платена форма срещу 28 366 лв. (при 9419 лв. за предходната академична година), физиците – срещу 26 690 лв. вместо досегашните 9562 лв., а математиците за 19 хил. лв. годишно. Увеличенията предизвикаха недоволството на студентите и ги изкараха на протест с плакати, които казват „Не сме банкомати“, „Искаме да учим, но не и да дължим“, „Не ни гонете. Искаме да останем в България“ и „Образованието е право, не привилегия“.

Общественият дебат се премести и в Народното събрание, където депутатите приеха на първо четене таксите за платеното обучение в университетите да се намалят с до 25%. Между двете четения остава възможността за постъпване на становища. Така процентът, с който се определя размерът на таксите, може да бъде преразгледан от ресорната комисия. Най-вероятно на второ четене таксите за платено обучение ще бъдат допълнително понижени до 60% от сумата за издръжка на обучението на студент в държавна поръчка.

Съветът на ректорите излезе със становище, в което посочва, че размерите на таксите далеч надвишават финансовите възможности на българските кандидати за студенти и докторанти, а вече дори и на тези от чужбина. Ректорите поискаха възможност висшите училища да проявят гъвкавост в политиките си по определяне на таксите за обучение, за да са адекватни на пазарните условия като същевременно се съобразят и с разходите, формиращи себестойността на обучението.

Исканията на студентските съвети

Според НПСС в момента е нужна висока степен на институционална отговорност и координирани усилия между държавата, академичната общност и представителите на студентите.

„Всяко решение, засягащо правото на образование, следва да бъде внимателно обмислено, балансирано и насочено към дългосрочна стабилност на системата“, пишат от организацията в позицията си и изтъкват, че образованието следва да бъде гарантирано като достъпно, качествено и устойчиво за всички млади хора, независимо от тяхното социално-икономическо положение (б. ред. според принципа на равнопоставен достъп до висше образование, заложен в Конституцията на страната).

НПСС иска по-ясна регулация и предвидимост по отношение на политиката за определяне на размера на семестриалните такси, защото според организацията към момента липсва механизъм, който да гарантира финансова стабилност за студентите по време на обучението им. Това според представителството на студентските съвети поставя значителна част от тях в състояние на несигурност и социален риск.

„Младите хора не са проблем за системата. Те са решението. Инвестицията в тях е инвестиция в бъдещето на България“, пишат от НПСС в позицията си.

НПСС подкрепя:

  • Въвеждане на законодателна регулация, която да ограничи максималния размер на семестриалните такси за платено обучение до 60% от държавната издръжка за съответното професионално направление, с цел да се осигури социална поносимост на таксите и предвидимост за обучаващите се;
  • Запазване на размера на таксите при заварени правоотношения като част от поетия ангажимент между висшите училища и студентите при тяхното първоначално записване;
  • Прилагане на механизми за широко обществено и междуинституционално обсъждане при промяна в политиката по финансиране на висшето образование, с активно участие на представителите на студентите;
  • Разширяване на обхвата и подобряване на условията за студентско кредитиране, включително чрез намаляване на лихвения процент до 3% и предвиждане на възможности за включване на студенти в задочна форма на обучение;
  • Позицията на Съвета на ректорите на висшите училища за разработване на справедлива формула, която да взема предвид и интереса на студентите, и нуждите на университетите;
  • Устойчиви политики, гарантиращи равен достъп до висше образование, независимо от дохода на семейството, местоживеенето или социалния статус на студента (промени с дългосрочно значение следва да се въвеждат с ясно разписан хоризонт и след сериозен обществен и институционален дебат, с активното участие на студентските представители).

Студентската организация заявява и „своята пълна готовност да участва активно в процеса по изготвяне на политики, насочени към модернизация, стабилност и социална ангажираност на висшето образование“.

„В този процес студентският глас е не просто необходим – той е съществен“, смятат от НПСС.

Националното представителство на студентските съвети е легитимен представителен орган на студентската общност в Република България, чиято основна мисия е да защитава правата и интересите на студентите във всички висши училища в страната и да изразява тяхната позиция пред институциите на държавната власт и академичната общност.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина