Министерството на образованието и науката откри множество нарушения, дори издаване на фиктивни дипломи, в голям университет в страната. Прокуратурата обяви, че започва проверка, пише БНР.
Разсъждаваме по тази тема, когато има някаква новина, заяви пред БНР Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
„Но паметта ни е доста къса. Нещата затихват до следващия скандал. Висшето образование страда от най-различни сътресения. След като отмине бурята, нищо не се променя. Това е големият проблем“.
Студентът е заинтересован да получи диплома, а не качествено образование, отбеляза експертът.
„Въпросът с качеството не стои чак толкова, особено в ситуацията, която в момента е в България, и студентът заплаща изключително малко за висше образование. Това силно стимулира студените да търсят по-нискокачествени услуги, особено ако искат да се реализират в област, където изискването е да има висше образование, като входна точка към професията“.
Държавата трябва да е заинтересована от качеството в университетите, отбеляза Георгиева.
„Затова е измислена системата за акредитация. Но у нас това е по-скоро формален механизъм. Извършва се на принципа на партньорската проверка. Никой не иска да се изправи срещу свои колеги“.
Нещата в Европа се случват по подобен начин, но има и един различен механизъм, който работи по-добре, посочи тя.
„Това е правосъдната система. Ако в чужбина университет бъде хванат с подобни нарушения, най-вероятно ще спре да функционира“.
У нас има вече 51 университета и огромно количество студенти, които просто искат да преминат бързо и безболезнено през системата, отчете Петя Георгиева.
„Парите следват студента, но те са на данъкоплатеца. Финансирането е сериозен проблем и създава това, което виждаме“.
Тя посочи конкретни стъпки за преодоляване на проблема.
„Системата на акредитация може да бъде подобрена. Може да се извършват изпити за упражняване на определени професии. Важно е да се включи студентът, като търсещ качеството – ако той плаща повече, ще се заинтересува дали ще ги даде на университет в България, или в чужбина, и какво прави с парите си“.
„Висшето образование е една гигантска система. Тя е автономна по Конституция и е много трудно да се правят промени. Моите наблюдения са, че всеки министър, който се е опитал да коригира нещо, се е сблъскал с една стена от съпротива. Надяваме се университетите да достигнат до извод, че нещо трябва да се направи по отношение на качеството. Но докато не бъде решен въпросът какво точно означава автономия и самоуправление и докъде се простира ролята на държавата, нещата няма да се променят към добро“, категорична е Петя Георгиева.