Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия
На този ден се забранява къпането в реките и морето защото се смята, светецът взема жертва
На 20 юли Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единия Бог.
Християнската църква го нарича още от древността „пророк и предсказател на великите Божи дела“, „ангел в плът“ и „предтеча на второто Христово пришествие“.
Той живял около 900 г. пр. Христа и бил родом от град Тесвия в Палестина. Когато се родил, баща му получил видение – внушителни мъже го поздравили, повили бебето с огнени пелени и го накърмили с пламък.
Смутен, той разказал това на свещениците в Йерусалим, а те го успокоили с думите: „Не бой се, твоят син ще живее в светлина и ще съди израилския народ с огън и меч.“ Това обяснява и името на Илия, което означава сила господня.
В народните вярвания светеца се почита като повелител на небесните стихии – господар на гръмотевиците, светкавиците и дъждовете.
По традиция на Илинден в чест на светеца се коли за курбан и се организират тържества. Народната традиция забранява къпането в реките и морето на Илинден, защото се смята, че свети Илия взема жертва.
Денят е празник на шивачите. По стар стил Илинден се празнува на 2 август, когато избухва и Илинденско-Преображенското въстание за Освобождението на Македония и Одринско.
Илинден се отбелязва като имен ден от носещите имената Илиян, Илия, Илин, Искра , Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка.