Архитекти издирват собствениците на цигарените складове
Искат голямо обсъждане на спасението и бъдещия живот на Тютюневия град
Пловдивските архитекти се обединиха около идеята за иницииране на голяма среща между градската управа и собствениците на тютюневите складове, за да се мисли в посока съживяване на бившата цигарена индустриална зона. Която без съмнение е една от най-ярките в архитектурен и исторически план под тепетата, но и една от най-занемарените. Специалистите обаче са категорични, че ако се подходи правилно към тази градска среда, Пловдив може да стане фаворит за европейска столица на културата през 2019, тъй като могат да се създадат десетки алтернативни арт пространства, които в момента са издигнати в култ на Стария континент. Трябва да се научим да уважаваме индустриалната си култура и освен ръж и овес тя да значи и архитектурно, и културно наследство, на едно мнение бяха всички гости на втората среща от инициативата Беседка за града, чиято основна цел е чертане на новата, различната карта на Пловдив. Проектът се организира от Фондация Отворени Изкуства и artnewscafe, реализирана съвместно със Студио 8 ½.
Всички гигантски, импозантни, мощни и в същото време красиви, аристократични и елегантни постройки в Тютюневия град са частна собственост. Повечето от тях са оставени на самотек, като явно самите им притежатели или се чудят какво да ги правят в тази криза, или нямат средства да реализират идеите си. Няколко от складовете са обявени за продан в интернет. Две или три от сградите са паметници на културата, другите нямат такъв статут, но са не по-малко ценни. Половин дузина от наследството на цигарените магнати вече е сравнено със земята, има няколко твърде спорни реставрации и няколко добри примера като „Тотал спорт“. Наредбите за поддържане на фасадите на приложими, но така или иначе контролът е труден, а санкциите- екзотични. Нужни са или нови правила за града или диалог, чрез който собствениците на апетитните имоти трябва да осъзнаят, че инвестицията им е огромна, само ако запазят автентичния вид на сградите. И превърнат района в единно пространство, съобразено с историята и архитектурата.
Складът на КудоглуА самите архитектите са готови да излязат с предложения и да покажат чуждия опит- във всяка бяла държава бившите индустриални цехове и складове масово се превръщат в супер елитни жилищни сгради, в които квадратът е с десетки пъти по-скъп от други места за живеене, в музеи, концертни зали, галерии, алтернативни арт пространства, младежки центрове, фестивални центрове, привличащи туристите ефектни хостели. Примерите са десетки от всеки по-голям европейски град. При това много от тези примери са в частни ръце и от тях се печели, при това повече от добре, разясниха архитектите. А модераторът на Беседка за Пловдив онагледи всичко с кадри от Англия, Германия, Италия, Испания, Естония, Полша и прочие, и прочие.
Тютюневия град е място с идентичност за Пловдив, която според мен и мой колеги е безценно състояние, категорична е арх. Мария Стоянова. Тя и колегите й предлагат архитектурен конкурс за района, който да даде рамо на Пловдив и в битката за Европейска културна столица. Тютюневият град на Пловдив е в може би най-красивата част от града, със супер комуникации, големи образователни и културни средища наоколо. Архитектите са готови да затрупат с идеи кмета Иван Тотев, както и собствениците на имотите, повечето от които са неясни заради реституциите и множеството продажби и препродажби. Ясно е обаче, че зоната трябва да се спаси, съхрани и да заживее отново, но с друго предназначение.
Очаквайте: Наследникът на прочутия индустриален род Томасян- Ервант Хугасян!
Кои са собствениците на тютюневите складове!