Вход със сертификат или: без присъствие във ВУЗ-овете; затваряне на школи за извънкласни форми; маски в училище от 5-ти клас нагоре; без публика на стадионите; в моловете до 1 човек на 8 кв. м.
По думите на здравния министър входът със сертификат може да влезе в сила евентуално след 1-ви ноември, ако бъде прието предложението. Предстои провеждане на консултации и с браншовите организации, уточни Стойчо Кацаров
„Според нашите експерти засега не се налага пълен локдаун”, така здравният министър Стойчо Кацаров коментира предложението на лични лекари от преди дни. Той добави, че е поискал становище от юристи относно предложение на болници лечението на неваксинираните срещу COVID-19 пациенти, да се поема частично от самите тях.
„Предложени са два вида мерки – да се използва „зелен“ сертификат и се предлагат допълнителни ограничения, ако не се стъпва на „зелен“ сертификат. Има и конкретни мерки за училищата. Отчетите се парвят на база община, а не на база област, за да може повече училища да работят присъствено.“ – Така д-р Кацаров обобщи предложените допълнителни противоепидемични мерки.
Вжите подробно алтернативите, разпространени от МЗ:
„Главният държавен здравен инспектор е изготвил доклад до министъра на здравеопазването, в който предлага да бъдат определени допълнителни противоепидемични мерки заради нарасналия брой на заразените с COVID-19 лица и повечето заети легла в болниците.
- Преустановяване провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, конкурси, обучения.
- Провеждането на присъствени групови занятия в езикови центрове, образователни центрове и други обучителни центрове и школи на не повече от 5 човека в помещение при спазване на основните противоепидемични мерки – задължително носене на защитна маска за лице, хигиена на ръцета, спазване на физическа дистанция от 1,5 м. и редовно проветряване на всеки час.
- Преустановява присъственото обучение в лекционен курс, както и на непрактическите упражнения на студентите във висшите учебни заведения в страната.
- Посещенията на кина, театри, циркови представления, концерти и други сценични прояви на закрито се допуска при използване на не повече от 30% от капацитета на помещенията, заемане само на седящи места през две, спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м. между посетителите и носене на защитни маски за лице.
- Не се допускат организирани посещения в музеи и галерии. Допускат се не повече от 1 човек на 8 кв. м., при спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м. и носене на защитни маски за лице от посетителите и персонала.
- Преустановяват се посещенията в центрове, школи и други обекти за танцово и музикално изкуство.
- Провеждането на спортни състезания с професионален характер на открито се провеждат без публика.
- Посещенията на фитнеси, спортни зали и клубове, на плувни басейни и комплекси се провеждат само за индивидуално ползване до 30% капацитет.
- Провеждането на събирания от частен характер (кръщенета, сватби и др.) се допуска с участието на не-повече от 15 лица на закрито и 30 лица на открито.
- Посещенията в заведенията за хранене и развлечения по смисъла на чл. 124 от Закона за туризма, игралните зали и казина се допускат само в часовия интервал от 7,00 ч. до 23,00 ч. при спазване на отстояние от 1.5 м. между облегалките на столовете на съседните маси, допускане на не повече от 4 души на една маса и носене на защитни маски за лице от персонала.
- Преустановяване работата на закрито на прилежащите към местата за настаняване заведения за хранене и развлечения по смисъла на чл. 124 от Закона за туризма за лица, които не са гости. Същите обслужват само гости на местата за настаняване по възможност чрез рум сървиз или при спазване на изискванията за работа при обслужване и при спазване на въведените изисквания и ограничения за конкретния обект, посочени в т.10.
- Въвеждане на контрол за достъп в търговските центрове (представляващи една или повече сгради, в които са разположени магазини, заведения и други търговски обекти) и търговските центрове тип МОЛ, с оглед ограничаване на потока от лица, като не се допускат повече от 1 човек на 8 кв. м.
От критично значение за постигане на положителен резултат при прилагане на ограничителни мерки е от една страна на заявена политическа воля и финансова и социална подкрепа на засегнатите бизнеси, а от друга страна – на припознаването от обществото на тяхната значимост, което да доведе до обществена ангажираност и стриктно придържане към въведените ограничения.
С цел намаляване на вероятността за заразяване и последващо разпространение препоръчвам на всички граждани да ограничат своите несъществени пътувания в страната и в чужбина и да намалят/преустановят посещенията на обекти и участието в дейности, които не са от първа необходимост. В допълнение, предлагам да се преустановят организираните екскурзии и посещения на обекти в страната.
- Освен това, при възможност всички видове административни услуги за граждани трябва да се предлагат и в електронна среда, което ще намали посещенията на лицата в съответните обекти.
Предвид описаното в мой доклад рег. № 75-03-81/14.10.2021 г. развитие на детската заболяемост от COVID-19, заключението, че през м. септември в страната се отчита съществен ръст на случаите на COVID-19 при децата, което съвпада както в повишената епидемична активност на процеса, така и със стартирането на учебната година, както и описаното и тук последващо с 3 седмици нарастване на заболяемостта в групата на 20-49 г. (вероятно заразени и заболели родители и други контактни на децата членове на семействата) предлагам да се въведат следните противоепидемични мерки в учебните заведения в страната:
Задължително носене на защитна маска за лице от всички деца от пети клас вкл. нагоре по време на престоя и обучението им в учебните заведения в страната.
Задължително носене на защитна маска за лице за целия педагогически и непедагогически персонал по време на престоя им в учебните заведения в страната.
Ограничаване струпването на ученици, чрез преустановяване на извънкласни дейности при смесване на деца от различни паралелки. Всички дейности се провеждат със задължително носене на защитна маска за лице. Спортни дейности се провеждат само на открито при наличие на метеорологична възможност.
Преустановяване използването на физкултурни салони и зали в училищата до второ нареждане.
Предвид бързо нарастващата заболяемост сред децата, поради по-голямата контагиозност на Делта вариант, предлагам още да се въведат ясни критерии за провеждане на присъствено и дистанционно обучение при достигнати различни нива на 14-дневна заболяемост, като например:
- При достигане на 14-дневна заболяемост на и над 500 на 100 000 население, въвеждане на обучение в електронна среда по график и недопускане на повече от 50% от паралелките в присъствено обучение. При достигане на 14-дневна заболямеост над 750 на 100 000 население – преустановяване на учебния процес.
- При отсъствие на над 20% от учениците от училище и/или поставени под карантина над 30% от паралелките в дадено училище в област от т.нар. червено ниво и нарастваща тенденция в 14-дневната заболяемост – преминаване на обучение в електронна среда по график, с присъствено обучение на паралелки с най-малък брой отсъстващи и не повече от 60% от паралелките.
Посочените по-горе мерки трябва да бъдат ясно разписаните в Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата.
С оглед на създаването на нормативен ред за прилагане на Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, детските градини и центровете за подкрепа на личностното развитие, предлагам във Вашата заповед за прилагане на противоепидемични мерки спрямо обекти и дейности да бъде упоменато, че противоепидичните мерки в образователната система са разписани в Насоки, съгласувани от МЗ и МОН и публикувани на интернет страницата на МОН.
Поради общественото значение на заболяването е необходимо да се изгради правилна комуникационно-информационна стратегия, насочена към всички граждани за значението, правилното прилагане и спазване на противоепидемичните мерки, препоръки за намаляване на несъществени контакти, дейности и пътувания, обществени инициативи за справяне с пандемията и др.
Необходимо е да се засили контрола по спазване на въведените мерки от всички отговорни лица, с активното съдействие на Министерство на вътрешните работи и другите компетентни институции.
Пандемичната умора обаче, установена от Световна здравна организация преди година, като съществен фактор на демотивация за спазване на противоепидемичните мерки, води до риск от нарастване на заболяемостта, нарастване на натоварването върху здравната система, икономиката и обществото и до необходимостта от евентуално по-стриктни мерки за контрол на пандемията.
От друга страна, ваксинацията е основен инструмент за постигане на ефективна защита срещу SARS-CoV-2, особено срещу тежко протичане и хоспитализации и смъртен изход, въпреки разпространението на Делта вариант, доказано в редица проучвания. Поради което постигането на висок ваксинационен обхват следва да е приоритетна национална цел, припозната от всички политически сили, административни ведомства, частен бизнес и общество.
Освен това, натрупаните до момента данни сочат, че при преболедувалите от COVID-19 рискът от повторно заразяване, в контекста на Делта варианта, е по-нисък при преболедували преди по-малко от 6 месеца, отколкото при лица, преболедували преди повече от 6 месеца.
В тази връзка лицата, ваксинирани със завършен ваксинационен курс, както и преболедувалите до 6 месеца са в по-малък от риск от заразяване и предаване на инфекцията от тези, които не са ваксинирани или преболедували.
Предвид това, вече като практика в редица държави на ЕС, достъпът до редица дейности и обекти с обществено предназначение да се осъществява чрез представяне на сертификат за ваксиниране или за преболедуване или за изследване с бърз антигенен тест или с PCR.
Като алтернативен вариант на ограничителните и забранителните мерки следва да се обмисли възможността допускането както в посочените, така и във всички други образователни, обучителни, обществени, социални, културни, развлекателни, спортни обекти и дейности да е възможно единствено, когато целия ангажиран персонал и всички участващи външни лица, притежават валидни цифрови COVID сертификати на ЕС за ваксинация, преболедуване и изследване или аналогични документи.
Следва да се има предвид, че поради ниския ваксинационен обхват в страната и неустановения брой на преболедувалите без официална регистрация, допускането в посочените обекти ще се осъществява основно със сертификати за изследване, поради което осъществяване на стриктен контрол от страна на МВР по спазване на мерките е належащ.“
По думите на здравния министър входът със сертификат може да влезе в сила евентуално след 1-ви ноември, ако бъде прието предложението. Предстои провеждане на консултации и с браншовите организации, уточни Стойчо Кацаров. Мерките ще бъдат обсъдени в понеделник, 18 октомври, от Експертния съвет по епидемиология. След това съветът трябва да излезе с окончателно решение.
„В понеделник съм свикал извънредно заседание и съм възложил да бъдат закупени 1 милион антигенни тестове, които ще бъдат за сметка на държавата. Тестването ще бъде извършвано в някои от сертифицираните лаборатории. Самият тест ще е безплатен, но вземането на пробата ще се заплаща“, уточни Кацаров и допълни, че сертификатът ще важи „48 часа след антигенен тест и 72 часа след PCR тест“.
Пълният текст на доклада на Ангел Кунчев може да видите ТУК.
Безотговорността на този индивид към българския народ е престъпна и подсъдна.Кой и кога ще му търси сметка
Г-н министър, къде са протоколите за мерките, които предварително бяхте подготвили? Защо нищо не се прави? Пак ли нови рекорди по смъртност ще гоним? Защо пак политическите целесъобразности надделяват над медицинските? Без мерки и ограничения, тази 4-та вълна няма да си отиде!