Актуално

Пловдивчани недоволни от МРРБ заради неотпускане на пари за саниране

Възразяват срещу недопускането на 10 входа за саниране. От ведомството са категорични, че няма субективен фактор при оценяване на проектите

Десет Сдружения на собственици от пловдивския район „Западен“ с адреси: блок 57, ул. „Дивна“ № 1, 3, 5 и 7 и ул. „Орфей“ № 3, 5, 7, 9 и 11“ са внесли възражения в МРРБ срещу отпадането им от списъка с одобрените многофамилни жилищни сгради по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз. Жалбата им е депозирана и пред Парламентарната комисия за контрол върху средствата от европейските фондове и кметството на район „Западен“

Припомняме, че 32 блока в Пловдив са одобрени за саниране на въпросния етап, като мерките за повишаване на енергийната им ефективност са на стойност 62 020 587 лева. От одобрените за саниране жилищни сгради в Пловдив 11 са в район „Източен”, по 8  в „Тракия” и „Южен”, 3 в район „Централен” и по една в „Северен” и „Западен”. 

Представителите на отпадналите сгради в квартал „Смирненски“ смятат, че кандидатурите ми са оценявани необективно, в разрез с предварително установените критерии в частта „Насоки за кандидатстване“ и потърсиха съдействие от медията ни, за да бъде разгласен техния случай.

Собствениците твърдят, че са изчислили предварително точките, които могат да получат и са били убедени, че отговарят 100% на изискванията.

Считаме, че проектното ни предложение (ПП) не е оценено правилно и би следвало да получи максимален брой точки, а не посочените 115 точки и не би следвало да попада в резервния списък. Към настоящия момент в ИСУН няма информация относно точкуването на ПП по отделни критерии. Съгласно утвърдените от МРРБ Насоки за кандидатстване точкуване не се извършва по критерия за административна допустимост, а единствено и само по критерия за оценка на качеството. При прегледа на документацията към ПП на представляваното от мен СС се установява, че ПП би следвало да е с индивидуална оценка 140 точки“, коментира Даниела Илиева – представител на етажната собственост от блок 57 на ул. „Дивна“.

Ето какво обясниха от МРРБ, цитирайки рейсорният министър Андрей Цеков относно процедурата на одобрение на проектите:

В машинната оценка са включени всички данни – РЗП, броят на живеещите. Оценката се базира на постигнатата икономическа ефективност на инвестицията. И ако спестяванията са по-ниски, то тогава ефективността на инвестицията е по-малка. Всички данни са въведени автоматично в системата и оценките се произвеждат машинно. Тук няма човешки фактор. Ако има съмнения, то те трябва да се отнасят до данните от енергийните сертификати“.

По думите пък на директора на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ Добромир Василев, за да се премахне субективния фактор, оценката се базира на официални документи.

Информационната система изчислява оценката на конкретния блок на основа на отделните критерии. Сред тях са ефективността на инвестицията, енергийната ефективност и големина на сградата. За саниране са кандидатствали 3000 сгради. За тях са нужни 4 млрд., а имаме 1,1 млрд., плюс още 700 милиона. За целия сграден фонд у нас са необходими общо над 50 млрд. лева.

Има четири пъти повече желаещи за саниране, отколкото средства. Нормално е да се появи недоволство у всички“, обясни Василев пред Нова тв днес. 

Освен това от МРРБ днес обявиха, че има Втори шанс за саниране на блока: удължават срока за кандидатстване по ПВУ.

Недоволните граждани на Пловдив от своя страна подчертават, че о публикувания на уебсайта на МРРБ пълен списък по общини е видно, че общата стойност на одобрените проекти под тепетата по Етап 1 възлиза на 62 020 587,49 лв, което означава, че от предвидения за гр. Пловдив бюджет от 80 000 000,00 лв. има неусвоен остатък от 17 979 412,51 лв. – сума, достатъчна да покрие както размера не само за тяхното проектно предложение, а и за други чакащи.

С подробна обосновка на казуса си жителите на Западен настоява да се извърши преоценка на проектното им предложение BG-RRP- 4.023-1514 на Сдружение на собствениците „Град Пловдив, район „Западен“, блок 57, ул. „Дивна“ № 1, 3, 5, 7 и ул. „Орфей“ № 3, 5, 7, 9 и 11“ и същото да бъде включено в списъка с одобрени за финансиране проектни предложения“.

И не на последно място е важно да отбележим, че влизането в списъка на одобрените проекти за финансиране не гарантира, че всичко ще върви по мед и масло. Напомняме, че при предишната програма КЗК установи картел при обществената поръчка по програмата за саниране в Пловдив. Това се случи през юли 2021-а година и забави процеса с няколко месеца – Започва санирането на над 200 жилища в Пловдив.

За да стартира работата по одобрените проекти е необходимо Община Пловдив или районните кметства да обявят 11 обществени поръчки за енергийното обновяване на сградите, да изчакат сроковете за обжалване и да пристъпят към подписване на договори с изпълнителите.

Така най-ранният възможен хоризонт за старт на процеса се очертава да е в средата на 2024-а година.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина