АктуалноГрадътЗелен градНовини

Пет лева ще струва тон компост от новооткритата инсталация

12 души ще работят в обекта, който ще бъде прехвърлен към „Градини и паркове”

15 хиляди тона зелени отпадъци месечно ще се преработват до компост в новата инсталация, която бе открита на Голямоконарско шосе днес от зам.- кметовете Тодор Чонов и Анести Тимчев, и директорите на двете големи общински предприятия „Градини и паркове” и „Чистота”- Веселин Козарев и Димитър Георгиев. 6750-те тона компост, които трябва да се произвеждат месечно, ще се използват от „Градини и паркове”, но и ще се търгуват на свободния пазар на цена от пет лева за тон. Компостиращата инсталация ще бъде прехвърлена за управление към „Градини и паркове”.

„ Минал е Акт 16 и имаме разрешение за ползване. Вече събираме суровина. Скоро ще направим обучение на кадрите. 12 души е щатната бройка, която ще работи тук. Успях да оптимизирам щатните бройки на общинското предприятие и няма да назначаваме нови служители в инсталацията”, обясни директорът на „Градини и паркове” Веселин Козарев. Той поясни, че за преработка до компост ще се събират листна маса, дървесен чипс и трева от зелените площи.

„ Това е първата инсталация, която ще ни води към осигуряване на пълния пакет от кръгова икономика. Идеята е отпадъците да бъдат оползотворявани и да се намали количеството на отпадъци, които да бъдат депонирани. Компостиращата инсталация ще поема отпадъци както от „Градини и Паркове” и „Чистота”, така и от домакинствата. Раздали сме кафяви контейнери за такива отпадъци и се предвижда „Чистота” да ги извозва до тук. Ще се извозват още отпадъци от дворовете на детските градини и училищата, както и от траурните паркове”, обясни директор на дирекция „Екология” инж. Вяра Колева.

Компостиращата инсталация се реализира с финансовата подкрепа на  Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България. Общата му стойност е малко над 9 милиона лева, от които 6 милиона за безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие и държавата, и 3 милиона е съфинансирането от общината.

Площадката за компостиране заема 31 830 кв. метра.  Изградени са контролно-пропусквателен пункт, административна сграда, трансформаторен пост, шахтов кладенец и техническа сграда към него, площадка за компостиране, транспортно комуникационни връзки – довеждащи пътища, настилки, ограда, озеленяване и поливна система. Самата инсталацията е оборудвана с обръщач на компостни редове, сито за рафиниране на компост, шредер, мембрана, лабораторно оборудване, контейнери, челен товарач,  минитоварач, трактор, ремарке, обръщач на компостни редове.

 

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина