Къде да отидем с деца около Пловдив?
Не е нужно да се лишавате от извънградски пътувания, само защото с деца някои занимания са по-сложни
Един от последните ни текстове за разходка извън Града под тепетата беше 5 винарни, които да не пропускате в околността. Това е чудесна идея, ако сте с половинката или група приятели, но семейно с малки деца може да се превърне в не толкова забавно изживяване. За всички родители тази седмица подбрахме някои места, които смятаме, че са по-подходящи за фамилни пътувания в близост до Пловдив. При тях има възможност за забавления на дечицата, а това автоматично означава и малко свободно време за възрастните.
Плиоценски парк Дорково
Дорково е китно родопско селце малко след популярния курорт на язовир Батак – Цигов чарк. Околността е изключително подходяща за пикник и разходки, а това, което ще предложим на малчуганите е посещение и на плиоценския парк, който се намира на няколко минути извън населеното място. Музеят е направен върху най-голямото палеонтологично находище, представящо находки от плиоцена в местността Елин кладенец. Открити са над 600 кости на 15 m2 площ и това го превръща в най-значимото на Балканите и втората по важност експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа.
За голямото струпване на кости се предполага, че природно бедствие е унищожило цяло стадо овернски мастодонти край брега на древна река. По-късно учените съобщават, че в района са живели девет архигрупи бозайници. Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 г.
Палеонтологичното находище край Дорково е уникално не само с големия си брой находки от овернски мастодонт (Anancus arvernensis), но и с голямото им разноообразие. Има останки, както на възрастни, така и на млади животни, а също и на малки мастодонтчета с млечни зъби.
Самият музей е малък, но всички деца изключително много се впечатляват от фигурата в естествен ръст на мастодонта, както и на експонираните бивни. Уредниците изнасят и интересна десетминутна беседа, която още повече ни пренася в епохата на плиоцена.
В цената на билета влиза и посещение на крепостта Цепина, за която вече сме ви разказвали в отделен материал.
Фабрика за храна и танци
Това е едно място, създадено специално за семейства с деца и това си личи във всеки детайл. Престоят е организиран под формата на All inclusive престой, по време на който освен традиционното изхранване са включени забавления от сутрин до вечер, подходящи и за най-малките. Започвате още от сутринта с приготвяне на палачинки и гофрети, следва разходка сред природата, езда, плаж, уъркшопове и още дейности чак до вечерта. Потомците ви няма са скучаят нито за секунда и могат да намерят много нови приятели, а това означава, че вие ще може да отдъхнете от градския шум и да се потопите в тишина с книга в ръка. Има различни пакети и оферти. Разполагат с най-различни детски съоръжения – солна стая, йога стена, голям ЛЕГО кът, лодки, външен басейн и какво ли още не.
Селото на щъркелите
Село Белозем е българският представител в Европейската мрежа на селата на щъркелите. Това е награда, която се дава на села в Европа от германската фондация „Европейско природно наследство“ (Euronatur), които оказват особено големи и постоянни грижи за опазването на белите щъркели в тях. От 2005 г. ежегодно през май в Белозем, където е една от най-големите популации на бял щъркел в България, се провежда „Фестивал на белия щъркел в Белозем”. За съжаление през тази година провеждането му беше отложено поради световната пандемия, но нищо не пречи да си направите една разходка дотам през уикенда. Намира се на 2 км от автомагистралата и на около 35 км от Пловдив.
Преди години тук е имало огромно дърво с над 30 щъркелови гнезда, като се твърди, че то е можело да се види дори от пловдивските тепета. Днес дървото го няма, но само на сградата на училището има над 20 гнезда. Общо в селото са повече от 40, а срещу училището е изградена дървена наблюдателна кула с много информация. Малка сбирка, посветена на птицата и на другите села от мрежата, може да намерите в читалището.
Конните бази
В близост до Пловдив има няколко бази, в които малките деца може да тренират конна езда или просто да си направят малка разходка, покачени на гърба на любимите животни. Може би най-голямата сред тях е Тракиец, за която също имаме отделна статия. За малчуганите навън има също детска площадка, а през лятото задължително си струва да посетите басейна и просторната градина. Те са мястото, на което спокойно може да почетете книга в беседката, да си направите семеен пикник, да поиграете с децата си или просто да се насладите на природата. Ресторантът пък е добра опция за похапване, ако не сте подготвени със сандвичи от вкъщи.
Ако пък вече сте били в района, посетете Фригопан в Царацово, където също може да се насладите на приятна разходка или да се отдадете на истинска езда при квалифициран треньор. От комплекса предлагат още организация на детски рождени дни, фотосесия с коне или просто малко разнообразие от задушаващата прегръдка на града през хубавите летни месеци.
Друг вариант е едно място, което е малко по-различни като усещане. Конна база Ездул се намира в близост до Хисаря и идеята е да се докоснете до удоволствието от това да усещаш вятъра, мириса на тревата и силната връзка между човека и природата. Може да си организирате и преход в околността в компанията на професионален треньор.
Селото с динозаврите
И след като ви разведохме виртуално до обитанията на мастодонтите и щъркелите, защо да не завършим обиколката си с бутафорния свят в Ново село. „Българският Холивуд”, както шеговито го наричат, се намира само на 23 км от Пловдив. Ако нямате възможност да стигнете до Лос Анджелис, то Ново село ви предоставя прекрасна възможност. Центърът за увеселителни и културни дейности в единия му край предлага простор за по-малките членове от семейството. Част от нещата, които може да видите там, са експонати на динозаври, маймуни, средновековен замък, статуя на тракийския Бог Херос, семейство неандерталци, рицари, ракета, военни оръдия от Първата и Втора световна война и други. Не очаквайте нещо грандиозно, но е по-различно от градските паркове, в които прекарваме цялата седмица.