АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеКултураНовини

Ето я Арката на Димчо Павлов

Монументалната творба чака завръщането си в Цар-Симеоновата градина в базата на „Градини и паркове” зад хотел SPS, в добро състояние е

Чака се единствено решението на НИНКН, за да може скулптурната композиция да се монтира отново в парка

Под тепето най-накрая откри арката на скулптора Димчо Павлов изнесена от Цар-Симеоновата градина през 2015г., при реконструкцията на парка. Дълго време питахме къде точно се намира монументалната творба и как се съхранява, но тя така и не ни беше показана. Знаеше се единствено, че е в някоя от базите на ОП „Градини и паркове”. Днес, със съдействието на директора на общинското предприятие Веселин Козарев и зам.-кмета по култура Пламен Панов, намерихме скулптурната композиция. Тя чака връщането си в Цар-Симеоновата градина в базата на „Градини и паркове” зад хотел SPS.

Не сме я мърдали от тук откакто е докарана, тъй като е изключително тежка, обясни ни служител на ОП-то, който ни съпроводи до творбата на Димчо Павлов, намираща се в зелена площ в общинския имот.  Тя е в добро състояние.

Очаква се Арката отново да бъде монтирана в Цар-Симеоновата градина съвсем скоро. Чака се единствено разрешението за това от НИНКН, тъй като градината е паметник на парковото изкуство. Разполагането на монументалната работа на Димчо Павлов ще е кръговата цветна фигура между фонтана на Деметра и Виенския павилион.

Арката е създадена като възпоменателен знак по повод 100-годишнината от Първото международно пловдивско изложение.

 

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

12 коментари

  1. “Монументалната творба“??
    Господин Дернев явно не е специалист по темата и не знае как да борави с терминологията, но пък изказва мнение.
    … Ми що пък не, те всички в Пловдив много разбират от изкуство…

      1. Древните гърци-ваятели по липса на тежка машинерия са се отнасяли УЧТИВО към Мрамора, като са го изваяли.

        „Арката“ (дето не е АРКА никаква) мяза на заводски отпадък в индустриален заден двор. Даже за надгробие не подхожда.

    1. Шеговито ми звучиш, о, 333, та дори някакси закачливо и дори ПОДИГРАВАТЕЛНИ, или . . . ???

      Е АРКАТА може да не е много . . . Милоска (?!?)) но като за ЕСК’19?

      (Ф мойта Британика терминът АРКА има по-други геометрически и статични характеристики: заоблена крива иззидана от единични дялани камъни или тухли -от кирпич не държи- в готически, романски или бароков стил. Но артаджии в Изт. Рум. са НАД тези тънкости)

      Хвала!

    1. НЕ „някой от общината“ – всички знаем #КОЙ „естет“ отстрани от публичните пространства множество ТВОРБИ НА МОНУМЕНТАЛНИТЕ ИЗКУСТВА.
      Няма да му се потърси отговорност даже за накрадените благинки…
      Колегата „глас“ упреква архитекти несправедливо, зашото другояче няма как = = = ГРАД СЕ РАЗВИВА ПО ГРАДОУСТРОЙСТВЕНИ ПЛАНОВЕ ОТ АРХИТЕКТИ.
      Модата Агитки от Ортаци БУТАтели да разчистват и да застрояват е малоумна.

      1. Ха, ха! Склеротичният Ландшафтен АРХИвар със самочувствие на всезнайко се активира отново! Ей, смешник, иди на психиатър! На никого не му пука от простотии те, които пишеш !

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина