АктуалноГласовеКултураМнения

Евродепутати: Пловдив ще бъде променен с Европейска столица на културата

Делегация от Комисията по култура в ЕП на посещение под тепетата

Джули Уорд: Безценното в ефекта от този проект е колективното доверие на гражданите

Не е лошо да има общоевропейски параметри за възстановяване на културно-историческо наследство. Трябва да има стандарти, смята евродепутатът от Италия Силвия Коста

Иво Дернев

„Пловдив никога повече няма да бъде същия след Европейска столица на културата. Този проект ще промени града. Той ще има един извънреден опит и много устойчиви връзки в бъдеще.Това, което Пловдив трябва да направи, е да осъзнае тази стъпка на промяната и да я използва и след 2019г.”. Това каза днес евродепутатът от Комисията по култура Джули Уорд, която заедно със свой колеги е на посещение в Европейската столица на културата. Делегация от Европейският парламент е тук, за да се запознае с програмата на Пловдив, с  дейността на фондация „Пловдив 2019” и да вземе участие в дискусия в Дома на културата.

Джули Уорд даде за пример Ливърпул в родната й Великобритания, който е бил трансформиран от проекта ЕСК. „Градът получи титлата, за да бъде променен. Дори таксиметровите шофьори промениха начина си на обслужване. Основната промяна бе в начина, по който гражданите приеха собствения си град. Това е й безценното в ефекта от този проект- колективното доверие на гражданите”, подчерта Джули Уорд.

„Нашата комисия отговаря за Европейските столици на културата. Посещаваме всички столици два пъти през годината. Бихме искали да насърчим културните процеси и многообразието. Това, което ни обединява, е европейската култура с различните й перспективи”, каза ръководителят на делегацията Хелга Трюпел от Зелените/Европейски свободен алианс.

„Когато казах на семейството си, че отивам в Пловдив, никой от близките ми не бе чувал за този град. Но някой спомена, че Христо Стоичков е роден тук. Така локализирахме града на картата. Именно културата и спортът са нещата, които ни свързват в Европа. Този проект прави така, че европейски да вдъхновяват други европейци. Искаме тази дейност да бъде устойчива. Искаме да инвестираме в културното разнообразие”, отбеляза евродепутатът от Испания Хименес Барбат.

„Пловдив е сред малкото Европейски столици на културата, които изграждат програмите си само с отворени покани. Европейска столица на културата дава поле да изнесем българската култура навън”, каза Виктор Янков, зам.-директор по международната дейност на фондацията. Той даде за пример авторските продукции на театъра и операта- „Одисей” и „Мария от Буенос Айрес”, които са на световно ниво.

На въпрос на Под тепето относно инструментите за влияние на Брюксел върху държавите членки относно опазването на недвижимото културно наследство, депутатите отговориха, че към този момент това е отговорност и задължение на местните власти.

„Това е един от националните проблеми. Задача е на всяка страна членка да защитава наследството си по определеното законодателство”, спря се на темата румънският евродепутат Мирча Диакону.

„Има държави с по-малко традиция и опит във възстановяването на недвижимо културно наследство. Важно е тогава гражданите да надигат глас и медиите да се месят. Не е лошо да има общоевропейски параметри за възстановяване на културно-историческо наследство. Трябва да има стандарти”, коментира Силвия Коста от Италия.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина