ЖивотЗабавление

Камарата на архитектите вади знаковите сгради от анонимност

КАБ очаква предложения за подмяна на металните стойки на главната улица в Пловдив

Две студентки по архитектура в Милано, родени в Пловдив са първите проявили интерес към конкурса

Архитектите разчитат от общината да обърнат по-голямо внимание на проектите в градска среда

Славена Шекерлетова

"Дом на новороденото" е сред сградите, които от КАБ искат да маркиратКамарата на архитектите в България, заедно с регионална колегия Пловдив за осми път провежда „Архитектурен форум Пловдив“. Като част от форума и във връзка с Пловдив 2019, КАБ РК Пловдив организира архитектурен конкурс „Елементи на градския дизайн – изложбени модули за временни експозиции на открити обществени пространства“. Конкурсът е включен в Културния календар на Пловдив за 2017 година. Предложения се събират до 25.09.2017.

Архитектите отбелязват, че основните изложбени площи, археологически обекти и архитектурни паметници са по и около главната улица на града, където потокът от хора е най-голям и изложбите, които се подреждат в това пространство предизвикват интереса и вниманието на мнозина. В тази връзка и с провеждането на „Пловдив – европейска столица на културата 2019“ нараства необходимостта да се появят модули за временни експозиции на открити обществени пространства. Такава нужда се появява и във връзка с непрекъснатата работа по археологически разкопки и ремонтно-реставрационни дейности по сградите в централната градска част, които трябва да бъдат  адекватно, естетическо и функционално оградени и обезопасени.

Обявяването и връчването на наградите от конкурса е планирано за 2 октомври от 19 часа по време на Вечерта на пловдивските архитекти в Стария град и отбелязването на Световния ден на архитектурата. За първа награда сумата е 3 000 лв., за втора – 2 000 лв., за трета – 1000 лв.
Регистрацията – тук.

Повече за конкурса и инициативите на КАБ разговаряме с Мария Стоянова, която е зам.-председател на Управителния съюз на Камарата на архитектите в България при Регионална колегия Пловдив.

Защо избрахте тази година конкурсът на КАБ да бъде за откритие пространства на Пловдив или конкретно за модули за временни експозиции на открити обществени пространства?

Ще дойде ли краят на металните стойки по Главната в този им видВодихме разговори с дирекция "Култура" в общината и ни казаха, че за тях е проблем, че стойките, които се използват сега не изглеждат добре. Ние също се сблъскваме непрекъснато с това, защото всяка година правим изложби и виждаме, че има чисто практични проблеми – трябва да ги пренасяш, подреждаш, застопоряваш. Има и особености в климата на Пловдив и заради ветровете есента сме имали големи трудности с подреждането на нашите изложби. Също така съществуващото състояние на стойките не отговаря на средата, в която се разполагат и въобще те нямат връзка с модерното виждане.

Все още е доста рано, но имали вече запитвания за конкурса?

Има две момичета от Милано, които са пловдивчанки и са се обадили да попитат за конкурса, дали могат да участват. Те са студентки 5 курс там, учат Архитектура. Радваме се, че информацията се разпространи толкова бързо в медиите. За всички тези модули много разчитаме на ентусиазма на младите колеги, за да може те да не стоят и да чиракуват само в бюрата, а и да имат възможност да развинтят фантазията си.

Срещате ли подкрепа от общината?

Водим разговори със заместник-кмета по култура г-н Александър Държиков за поемане на ангажимент за изпълнение на първопремираните проекти. Проблемът е, че всичко което сме правили до сега остава просто като едно събитие в гилдията и се обръща малко внимание от страна на общината, а направеното е ценно и може да бъде използвано като принос към града.

Цялото интервю четете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина