Как е опазен 250-годишният тютюнев склад в Севиля, работно място на Кармен
Бившата тютюнева фабрика на Севиля днес е дом на университета на града
Макар и сред артистичната общественост и будното гражданско общество хората да са единодушни, че пловдивските тютюневи складове и фабрики са ценни културни паметници, често се случва все пак някой да попита "къде изобщо някой опазва някакви фабрики". Всъщност един от най-интересните и посещавани паметници на културата в Южна Испания е свързан именно с тютюневата индустрия. През XVIII век този регион преживява икономическо развитие именно чрез вноса на тютюн и неговата преработка в готови цигари. Фабрики, складове и други подобни сгради има в няколко големи града, за които ще ви разкажем в няколко тематични текста, които могат да бъдат пример за Пловдив.
Най-известна и най-посещавана е Кралската Тютюнева Фабрика в Севиля. Сградата е на повече от 250 години. Като повечето подобни сгради и тя е променила предназначението си през годините и днес е сграда за образование.
През 1758 година обаче тя отваря врати като фабрика за преработка на тютюн. Архитектурата на сградата е изключително пищна, типична за периода, въпреки че става дума за индустриална сграда. Стотици мъже са работили там в продължение на над 200 години.