Антония Григорова – първата жена, изминала с бягане за 5 дни Ком-Емине планира нови предизвикателства
Славена Шекерлетова
Антония Григорова е първата жена, изминала с бягане най-дългият пешеходен туристически маршрут у нас от връх Ком до нос Емине. Тя направи това за 5 дни и 23 часа. 600 километра по билото на Стара планина звучат непосилно за мнозина. Защо Антония Григорова решава да тръгне по това предизвикателство и какво я мотивира да не се откаже – за това си говорим с нея в интервюто, което тя даде с удоволствие за сайта Капана.
Кога започнахте да участвате в маратони и защо избрахте именно този спорт?
След зимните Олимпийски игри през 2014 г., реших да прекратя професионалната си спортна кариера, като ски-бегачка, но не исках да спирам да спортувам и бягането се оказа най-леснодостъпният спорт в София, които можех да продължа да практикувам със същото желание и отдаденост.
През лятото на същата година взех участие в първия си Ултра маратон, а именно „Витоша 100“ (100 км. обиколка около планината Витоша).
Кои са най-важните постижения, които сте постигали и какво стои зад тях?
Зад всичките ми успехи на първо място смятам, че е постоянството, защото тренирам без прекъсване (но със смяна на спортовете) още от пет годишна, като започнах с плуване, след това спортно ориентиране, ски-ориентиране, ски-бягане и сега ултра маратоните. Харесват ми цикличките спортове, като освен изброените съм пробвала и други, и продължавам да изпробвам и експериментирам.
Сред най-големите за мен и важни спортни постижения се отличават:
– Ком-Емине, планинското 600 километрово предизвикателство, което успях да завърша за 5 дни и 23 часа;
– през 2016г. Успях да спечеля четирите най-големи ултра маратона в България (Витоша 100; Трявна ултра- 141 км.; Персенк ултра- 160 км и Пирин ултра 150 км.);
– Участието ми на две зимни Олимпийски игри (2010 и 2014) със ски-бягане;
– Европейска титла за девойки по спортно ориентиране;
– 5 и 6 място на Световно първенство по ски-ориентиране;
– Сребърни и бронзови отличия от Европейско първенство по ски-ориентиране в отбор със Станимир Беломъжев;
– Бронзов медал от Световно п-во по ски-ориентиране в смесена щафета със Станимир Беломъжев;
– Многократна Държавна и Балканска шампионка по ориентиране, ски-ориентиране и ски-бягане;
Какво е най-важното при бягането на дълги разстояние, неравни терени, планински маратони?
Физическата подготовка, екипировката и храненето.
Как се изминават 600 километра за по-малко от 6 дни? Имахте ли порив да се откажете, какво ви мотивира да не спирате и да успеете в това начинание?
Нямах желание да се откажа. Нито веднъж не ми се поиска… Фактът, че съм го пожелала, обявила публично и съм се решила да стартирам беше в основата на това да искам да завърша на всяка цена. Отделно получавах доста „мотивационни писма“, които допълнително ме караха да се чувствам по-уверена. Желанието ми да победя себе си надделя над всичко, а особенна заслуга да успея имат и Приятелите, които бягаха с мен по трасето, също и Треньорката ми и Кинезиотерапевтката, които заедно с цял екип от познати и приятели ме причакваха на отделни етапи от трасето.
Списъкът е дълъг, Благодарностите към всички тях – големи!
През какви състояния преминава човек в един такъв дълъг маршрут, който се взима "на бегом"?
Аз лично преминах през всякакви емоционални, физически и психически състояния. Имаше усмивки, радост, смях, болка, тъга, сълзи, страх, щастие, разочарование, безсъние, имаше от всичко.
Пълния текст четете в КАПАНА.БГ