Александър се е казвал каменоделецът на Епископската Базилика
Инициалите му бяха открити издълбани в един от постаментите на разкрития параден северозападен вход към раннохристиянския храм
Епископската Базилика не спира с изненадите. Най-големият и важен археологически обект продължава да разкрива тайни, въпреки че разкопките на терен са на самия фина и засягат едва няколко квадратни метра от северозападната част. Екипът на археолога Жени Танкова разкри най-важния и параден вход към раннохристиянския храм- Северния. „Всички данни, които имаме и артефакти, които разкриваме, показва точно това. Не е учудващо това, че тук се е намирал парадния вход, тъй като това е в трасето на античната улица в посока север-юг , която води до късноантичната сграда Ейрене. Новото ни разкритие затвърждава хипотезата ни, че вероятно Ейрене е била домът на епископа на Филипопол”, разкри Жени Танкова. „За две седмици работа имаме доста добри резултати, които изясняват архитектурата на този комплекс”, допълва археологът.
Парадният вход към Базиликалния комплекс е оформен с постаменти, колони, капители, голям прагов камък,върху който е имало порта. „Този вход е бил специален, закрит. Затова съдим по голямото количество диструкции- паднали големи фрагменти от тухли, споени с хоросан. Всъщност една толкова голяма врата, с такива размери и такъв мащаб, няма как да е във въздуха и около нея да няма нищо. Този вход е бил покрит като помещение”, обяснява ръководителят на археологическите разкопки на обекта.
Открити са значително количество архитектурни елементи. На терена се виждат два фрагмента от колони. Там е западният постамент, макар и доста обрушен. Излязъл е и източният постамент, на който е разкрит фундамента- голяма правоъгълна плоча, върху която е била колоната. Той е в много добро състояние.
Много интересно е друго откритие на археолозите. Няколко буквички- АЛЕ се виждат ясно, издълбани в основата на един от постаментите на парадния вход. Археолозите сондирали мнение с епиграфът Николай Шаранков, според когото това са инициалите на каменоделеца на Базиликата. Най-вероятно той се е казвал Александър.
Цялата галерия в КАПАНА.БГ