СъдТемида

След 4-месечно прокурорско мълчание: Няма престъпление в „Св. Марина“

Административно наказание за църковното настоятелство

Image title
След близо 4 месеца мълчание прокуратурата най-сетне излезе с решение по казуса „Св. Марина“. Както можеше да се очаква, обвинителите са категорични, че престъпление в паметника на културата не е извършено. Проверката приключи със становище, че не са установени данни за извършено престъпление от общ характер, поради което Окръжна прокуратура- Пловдив е отказала да образува досъдебно производство. Те препоръчват административно наказание за църковното настоятелство за това, че не са съгласували ремонта на храма с Министерството на културата.

Ето и част от решението на прокуратурата:
Катедралната църква има статут на недвижима архитектурно – строителна и художествена културна ценност от „национално значение”, видно от Раздел „А” „Категория от „национално значение”, т.25 от Списък на обявени единични архитектурни, архитектурно – художествени и исторически паметници на културата в Пловдив, публ. ДВ бр.4/1995 г. Поради това обстоятелство всички строителни и консервационно – реставрационни дейности в нея и прилежащата й територия – включително текущи и аварийни ремонти, следва да се съгласуват с Министерството на културата, съгласно разпоредбите на чл.83 и чл.84 от Закона за културното наследство.
На 21.08.2011 г. е било проведено заседание на църковното настоятелство при митрополитски храм „Св. Вмч. Марина” в състав председател протойерей А. Манолов и членове арх. Н. Митев, инж. З. Ненков, доц. М. Крачанова, Е. Татарлиева и адв. Н. Ангелов. Църковното настоятелство е самостоятелно юридическо лице съгласно разпоредбите на чл.10 ал.2 от Закона за вероизповеданията. По време на проведеното заседание е съставен протокол № 4/21.08.2011 г., от който е видно, че единодушно е било взето решение за извършване на спешен ремонт на покрива и вътрехрамовото пространство в църквата. Съгласно предвиденият в устава на българската православна църква вътрешен църковно – каноничен ред, решението на църковното настоятелство е изпратено за сведение на колективния надзорен орган на Пловдивската епархия – Епархийския съвет.
Не са установени в хода на проверката данни да е извършено престъпление от общ характер, поради което с постановление от 14.06.2012 г. Окръжна прокуратура гр.Пловдив е отказала да образува досъдебно производство.
Безспорно по преписката е установено, че извършените ремонтни дейности не са съгласувани с Министерството на културата, съгласно разпоредбите на чл.83 и чл.84 от Закона за културното наследство. Църковното настоятелство при храм „Св. Вмч. Марина” би трябвало да придвижи процедурата по съгласуване, но това не е било направено. В тази връзка Законът за културното наследство предвижда административно наказание посочено в чл.200 ал.1 от Закона за културното наследство. С копие от постановлението е уведомен Министъра на културата, който е компетентен да издава наказателни постановления, съгласно чл.229 ал.2 от Закона за културното наследство.

С две думи излиза, че паметниците на културата в България нямат стойност като такива и при посегателство срещу тях наказателна отговорност не се носи. Църковното настоятелство вероятно ще отнесе административна глоба между 5 и 10 хиляди лева, въпреки, че бяха унищожени безценни стенописи. А престъплението срещу духа!? Амин!

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина