
Очаквано и третият вот на недоверие срещу кабинета “Желязков” изглежда обречен на неуспех, след като по време на дебатите в четвъртък никоя политическа сила извън вносителите от “Възраждане”, МЕЧ и “Величие” не обяви подкрепа за вота, пише Mediapool.
Гласуването ще се проведе в петък в 13:10, 24 часа след като приключиха дебатитие в пленарната зала. Третият вот на недоверие е с тема „провал във фискалната политика“. За да бъде успешен, той трябва да събере 121 гласа, докато трите партии имат общо 54. От групата “Алианс за права и свободи”, които подкрепиха втория вот на недоверие само дни след като оттеглиха подкрепата си за управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, обявиха, че този път няма да се включат в гласуването.
В сряда от ПП-ДБ заявиха, че няма да участват във вотове на недоверие преди 8 юли, когато се очаква и политическото решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на България в еврозоната.
„60 хил. сметища се размазват и бълбукат“
Още по време на дебатите пък стана ясно, че “Величие” са внесли четвърти вот на недоверие с подписите на “Възраждане” и МЕЧ. Темата ще бъде провал в политиката по околната среда.
“Входирахме вот на недоверие за следващата седмица за несправяне с екологичната катастрофа в България“, каза лидерът на “Величие” Ивелин Михайлов пред журналисти в парламента.
„Представете си как в тази 40-градусова жега 60 хил. сметища се размазват, как бълбукат и как цялата тази „мизерия“ отива в атмосферата. Затова държим правителството отговорно – вече шест месеца не може да направи една стъпка за решаване на този проблем, който е елементарен. Не може една група от десет човека да има решение, а управляващите с близо 140 депутати да не могат. Това означава, че това правителство е некадърно“, добави Михайлов.
По думите му вотът не е направен без причина, „както казва Бойко Борисов, че сме пуснати, за да правим вотове.
„Затова „Величие“ беше вкарана в парламента, за да може да се събират подписи за вотове. С тези вотове няма да им го простя – не за друго, а затова, че губят време на парламента“, каза лидерът на ГЕРБ в сряда.
Михайлов допълни, че партията му е има, защото в България е невъзможно да има нормален живот и с удоволствие ще излязат, ако политиката, ако се създадат условия за такъв.
По-късно министърът на околната среда Манол Генов определи новия вот като несъстоятелен и каза, че проблемът с незаконните сметища е от десетилетия и вече били предприети мерки за решаването му.
„Една от първите ми задачи като министър беше борбата с нерегламентираните сметища. Има внесени предложения за промени в закона, има неколкократно вдигане на санкциите за нарушения, увеличаване правомощията на кметовете, даже и да се стигне до конфискация на превозни средства, които извършват дейност по нерегламентирано изхвърляне на отпадъци“, каза Генов пред журналисти в парламента.
Според него няма грешки в неговата работа и в тази на ведомството и регионалните инспекции.
„Фалшиви данни, провалена политика и запазване на българския лев“
Мотивите на вносителите са относно финансовата политика на правителството. По думите на лидера на проруската “Възраждане” Костадин Костадинов бюджетът преследва неправилно заложени цели, стъпвайки на фалшиви статистически данни, прекалено оптимистични прогнози и нереалистични очаквания за данъчните приходи.
Според вносителите липсва обществена подкрепа за намеренията на правителство да “отстъпи ключова част от суверенитета на България, като унищожи българския лев, като премахне валутния борд и като принизи Българската народна банка до филиал към Европейската централна банка.“
Костадинов отново се усъмни в данните на институции относно инфлацията в стрната и заяви, че правителството прикрива истинската картина за състоянието на публичните финанси. Според него кабинетът борави с нагласена бюджетна аритметика, манипулативни подходи и прикриване на истинските финансови проблеми.
Упреци и обвинения
Най-активно участие в дебатите взеха депутатите на “Възраждане”, МЕЧ и Величие. Те използваха аргументи, сходни с тези с мотивите, твърдяха, че “скалъпеният бюджет на правителството е лъжа“ и призоваваха за оставката на управляващите.
“Имаме задлъжняваща финансова политика. Инфлацията е много повече от фалшивите данни, а правителството не прави нищо. То трябва да си замине, а главният човек в него е Пеевски”, заяви Цончо Ганев от “Възраждане”.
По думите на председателя на МЕЧ Радостин Василев вотът е оправдан и никое оправдание или мотив няма да разубеди партията му, че “правителството на ГЕРБ и Пеевски, подкрепено от ИТН и БСП, трябва да си ходи”.
Доганистите пък обявиха, че няма да участват в гласуването и попитаха дали в навечерието на приемането на страната в еврозоната е най-удачния момент за вот на недоверие.
Те посочиха, че са заявили категорична и неотменна позиция за членството на България в ЕС, НАТО, Шенген и еврозоната, но критикуваха управляващите, че присъединяването е закъсняло и форсирано и се прави с цел извличане на политически дивиденти, а разяснителната кампания е неубедителна и е предизвикала вълна от протести.
“Притеснението е от свръхполитическите амбиции на управляващите, като единствени носители на европейските ценности. Устойчивите политически модели търсят подкрепа и от опозицията. Вместо това управляващите се държаха надменно спрямо една от партиите, които рискуваха политическата си идентичност, за да има правителство. Това е неблагодарно и недалновидно политическо поведение”, каза Хасан Адемов от парламентарната трибуна.
По думите му скритата и предварително замислена цел “да закачиш на ревера на правителството “Новото начало”, защото Пеевски “знае своя интерес и си държи на думата”, говори за тотална зависимост от модела, който контролира цялата държава и разпределението на публичните финанси.
От БСП заявиха, че са готови за сериозен дебат по темата, но възприемат този вот като пореден опит за политическа дестабилизация, маскиран зад политическа загриженост.
Според председателя на парламентарната група на БСП Драгомир Стойнев внесеният вот е част от поредицата действия на популистки партии като “Възраждане”, МЕЧ и “Величие”, които предлагат единствено страх, съмнение и конфронтация
По думите му вотът е атака срещу стратегическата посока на България, а именно въвеждането на еврото и представлява злоупотреба, която дискредитира демокрацията и носи апатия в обществото. Стойнев защити бюджетната политика на правителството и обяви, че то е свършило много работа на база ситуацията предходните четири години.
Подобно обяснение даде и Тома Биков от ГЕРБ, който също оправда финансовата политика на кабинета “Желязков” със ситуацията в страната през последните 4 години. Според него третият вот на недоверие ще бъде сериозен неуспех за трите партии вносители, защото това е най-силният инструмент на опозицията, а честото им внасяне ги превръща във всекидневие и губят своята значимост.
Накрая на дебата финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че част от мотивите за вота са необосновани.
По думите ѝ към края на май приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма са 31,5 млрд. лв. или 34,9% от годишните разчети. Това е ръст с 11,5% спрямо същия период през 2024 г., като данъчните приходи са скочили с 15,1%.
Разходите са 34,1 млрд. лева – 35,3% от годишните разчети. Спрямо същия период миналата година те са нараснали с 4,8 млрд. лв., основно за социални плащания и капиталови разходи, обясни Петкова.
Бюджетното салдо към 31 май 2025 г. е отрицателно и е в размер на 2.6 млрд. лв., което е 1.2% от Брутния вътрешен продукт при заложен бюджетен дефицит от 3%. Основен приоритет на правителството е да стабилизира публичните финанси, каза Петкова.
В дебатите не се включиха от ПП-ДБ, въпреки че в сряда съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов обяви, че коалицията има подобно намерение.
Първият неуспешен вот на недоверие на тема провал във външната политика се проведе в началото на април и беше подкрепен единствено от „Възраждане“, МЕЧ и Величие. Вторият неуспешен опит беше на тема борба срещу корупцията. Той обаче беше подкрепен от депутатите от групата на „Алианс за права и свободи“, които само няколко дни преди това оттеглиха подкрепата си към управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН.